جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶

بخش:
گزارش


مازیار بهرامی_در جمهوری اسلامی دقیقاً چه خبر است؟!  رئیس جمهور حکومتی که در سالهای اخیر چندین تن از منتقدان خود را به اتهام رابطه با اسرائیل و انگلیس به زندان های طویل المدت فرستاد، خود برای دیدار با جاسوس سازمان اطلاعاتی بریتانیا و رابط دولت اسرائیل با این کشور و البته کسی که با اپوزیسیون جمهوری اسلامی رابطه خوبی داشته نماینده فرستاده است.

داستان از گفتگوی اخیر محمود احمدی نژاد، رئیس دولت نهم و دهم شروع شد که در آن او برخی نمایندگان دور نهم مجلس را به دیدار با «افسر سازمان اطلاعاتی انگلیس» برای براندازی دولتش متهم کرد.

از محتوای کلام احمدی نژاد در این گفتگو که در سایت خبری نزدیک به او منتشر شده  این گونه برمی آید که این دیدارها  دو تا بوده و احتمالاً یکی همزمان با اعتراضات مردمی به تقلب گسترده در انتخابات ۱۳۸۸ به نفع خودش انجام شده است.

به گزارش وبسایت دولت بهار، که اخبار مرتبط با رئیس دولت سابق ایران را منتشر می‌کند، محمود احمدی‌نژاد گفته است: “آن آقا (نماینده) قبل از اینکه برود مجلس دوبار با این فرد (افسر اطلاعاتی بریتانیا) توی مونیخ ملاقات کرده بدون حضور سفیر، بدون حضور کارشناس وزارت خارجه و بدون حضور مترجم رسمی، و ملاقات محرمانه. بعد جالب است گزارش داریم که بهار ۹۰ همان آقا آمده تهران با همان آقا ملاقات کرده و گفته ما می دانیم شما ۱۸ ماه بیشتر برای زدن دولت فرصت ندارید، باید بجنبید! خب اینها کی هستند و قوه قضائیه از این ها اطلاع ندارد؟»

رئیس جمهور سابق اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود به حمله به سفارت بریتانیا در تهران هم اشاره کرده و گفته این اتفاقات با هماهنگی و برای تضعیف دولت او انجام شده است.

 

احمدی نژاد پشت میز مذاکره با براندازان خود!

در گزارش های بین المللی هیچ اثری از دیدار محرمانه نمایندگان مجلس ایران با مقامات اطلاعاتی بریتانیا منتشر نشده است. ولی جالب آن که در همان سال مورد ادعای آقای احمدی نژاد یعنی سال ۱۳۹۱، نمایندگان دولت خود او با فردی بسیار مرموز و اتفاقاً از ماموران سازمان اطلاعات بریتانیا ملاقات داشته اند. نشریه انگلیسی ایندیپندنت در سال ۲۰۱۱ در گزارشی با معرفی فردی به نام « آدام وریتی» مشاور وزیر دفاع دولت سایه وقت انگلیس از دیدار نمایندگان رئیس جمهور پیشین ایران با این سیاستمدار انگلیسی به همراه وزیر دفاع آقای لیام خبر داده بود.

 

این نشریه در مورد سوابق آقای «وریتی» مشاور آقای لیام که این دیدار را ترتیب داده نوشته که او ارتباط بسیار خوبی با سرویس اطلاعاتی اسرائیل یعنی موساد داشته و البته طرحی بزرگ برای برندازی دولت محمود احمدی نژاد هم در سر داشت.

 

او برای پیاده کردن این طرح حتی بارها با چهره های اپوزیسیون حکومت ایران در لندن و واشنگتن هم دیدار کرده است. جالب آن که به نوشته ایندیپندنت، آقای وریتی حتی پیش از آن نیز رفت و آمدهای زیادی به تهران داشته و دستکم یک بار دیگر در سال ۱۹۹۷ برای ملاقات با مسئولان اتاق بازرگانی تهران به این کشور سفر کرده است و بار دیگر نیز در سال ۲۰۰۷ برای دیدارهایی نامشخص و به مدت نامعلوم.

 

 

 

گاردین در تشریح  دیدار ی که در سال ۲۰۰۹ میان این جاسوس دو جانبه اسرائیل و انگلیس با لابی گرهای احمدی نژاد انجام داده در سال ۲۰۱۱ نوشته است: « با لیام فاکس(وزیر دفاع وقت انگلیس) در خانه او دیدار کردند و خود وریتی نیز تا نیمه های ملاقات حضور داشته است.» جالب آن که مبنع روزنامه گاردین برای این خبر هم خود نماینده حکومت ایران در «دیدار سه نفره با وزیر دفاع و مشاور او یعنی آدام وریتی» بوده است.

 

این لابی گر جمهوری اسلامی که نخواسته نامش منتشر شود این را هم به “ایندیپندنت” گفته که :« من نمی دانستم وریتی چه کاره است اما این را هم قبول نکردم که او یک متخصص در امور ایران است.»

 

به نوشته همین نشریه :«لابی گر (جمهوری اسلامی) فاش نکرد که چه چیزی مورد بحث قرار گرفته است. ولی گفت: “دو بار فاکس را پس از این که وزیر دفاع شد ملاقات کرده است. با این حال، واضح است که سیاست خارجی سایه بر ایران را اجرا می کند. گفته می شود دیوید کامرون با برخی از اعلامیه های جدید فاکس در مورد این موضوع ناراحت شده است.»

 

در ادامه گزارش گاردین در سال ۲۰۱۱ آمده که :«در ماه فوریه، وریتی به همراه لیام فاکس وزیر دفاع انگلیس برای یک کنفرانس استراتژیک برجسته در مورد امنیت منطقه  به اسرائیل سفر کردند. فاکس خواستار تحریم های قوی تر شد تا ایران را مجبور به عقب نشینی از برنامه تسلیحات هسته ای خود کند. او در همان دوره به همتایان خود هشدار داد که “کاملاً ممکن است” ایران بتواند تا سال ۲۰۱۲  سلاح هسته ای داشته باشد.»

 

فوریه سال ۲۰۱۱ همان تاریخی است که  وزیر امور خارجه بریتانیا در جریان سفر به ابوظبی خواستار تحریم های سخت تر علیه برنامه هسته ای ایران شده بود و تقریباً یک سال از چهارمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه ایران می گذشت.

 

همچنین در سال ۲۰۱۱ که مذاکرات هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی از سوی کاترین اشتون «ناامید کننده» توصیف شده بود، دو «دانشمند هسته ای» ایرانی در تهران ترور شده بودند. حکومت ایران اسرائیل و «غرب» را مسئول این ترورها معرفی کرد.

 

جالب آن که با وجود این موضع گیری های ضد اسرائیلی از سوی مقامات جمهوری اسلامی، «آدام وریتی» که نزدیکی های زیادی نیز با لابی های اسرائیل داشت از پایه های ثابت مذاکره های مخفیانه با حکومت ایران در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ بوده است.

 

 

هم لابی برای تحریم جمهوری اسلامی و هم مذاکره با مقامات رژیم

آدام وریتی همین مقام اطلاعاتی وقت دولت انگلیس که بنا به گزارش همان زمان ایندیپندنت «حتی سفیر وقت بریتانیا در تهران هم او را نمی شناخت»، ظاهراً با حکومت ایران رابطه ای طولانی داشته و حتی «یک بار دیگر در سال ۱۹۹۷ برای دیدار با مقامات اتاق بازرگانی ایران به تهران سفر کرده است.» او چند بار دیگر هم در سال ۲۰۰۷ نیز به تهران رفته که معلوم نیست با چه کسانی و با چه موضوعی دیدار داشته است.

باز موضوع وقتی جالب تر می شود که به نوشته نشریه انگلیسی ایندیپندنت این فرد مرموز دیدار کننده با  نزدیکان و مخالفان احمدی نژاد، کسی بوده که علاوه بر دیدارهای متعدد «با اپوزیسیون جمهوری اسلامی در لندن و واشنگتن»، از حامیان بسیار جدی طرح تحریم های جمهوری اسلامی به دلیل فعالیت های هسته ای این رژیم بوده است.

به نوشته این نشریه :« یکی از تبعید شدگان ایرانی وریتی را برای گفتگو درباره مسائل سیاسی در لندن ملاقات کرده است. وریتی می گوید ما چندین بار همدیگر را برای نوشیدن قهوه ملاقات کردیم . یک منبع می گوید که وریتی در سال ۱۹۹۷ هم از ایران دیدار کرده و با مسئولان اتاق بازرگانی گفتگو کرد.»

 

به نوشه ایندیپندنت «آدام وریتی مشاور وزیر دفاع پیشین آقای لیام فاکس در بریتانیا با همکاری موساد برای براندازی احمدی نژاد تلاش می کرد و در این رابطه چندین جلسه با عالی مقام ترین مقامات اسرائیل برگزار کرد.»

 

به نوشته همین نشریه «در ماه فوریه همان سال  ۲۰۰۹ یعنی ۱۳۸۸  همچنین وریتی یک مهمانی شام  با حضور سفیر انگلیس در اسرائیل به نام متیو گولد برگزار کرد که مسائل مربوط به تحریم ایران از موضوعات اصلی بحث و گفتگو بود.»

نکته جالب تر این که سیاست ها و تئوری های آقای وریتی در ارتباط با براندازی دولت احمدی نژاد و البته تحریم حکومت در آن زمان، از طرف خود مسئولان انگلیسی «تندروانه» و «غیر واقع بینانه» توصیف شده بود. مقامات دیپلماتیک انگلیس حتی یک بار در تذکری به این فرد، تلاشهایش را با «برنامه های قانونی این کشور برای پیگیری تحریم جمهوری اسلامی در شورای امنیت سازمان ملل»، «متناقض» توصیف کردند.

حتی «یک منبع کاخ سفید همان موقع به آقای وریتی گفت آیا فکر می کنید مردم ایران از این طرح احمقانه حمایت می کنند؟»

رابطه وریتی با اسرائیل

در مورد نزدیکی های این فرد اطلاعاتی انگلیس با دولت اسرائیل که با نزدیکان روسای قوه مقننه و مجریه جمهوری اسلامی هم دیدار داشته سخن ها فراوان است:«آقای وریتی در سال ۲۰۰۹ به عنوان کارشناس مسائل ایران یک کنفرانس برگزار کرد . او مهمان یک سازمان متعلق به لابی اسرائیل بود که فردی انگلیسی آن را مدیریت می کرد. مرکز تحقیقات و روابط اسرائیل و انگلیس هزینه سفر و بلیط و هتل را تقبل کردند.»

مدیر همین موسسه لابی اسرائیلی  به نام بیکام، آقای فیتسیم موندز  گفته «ما در  ۵ سال دو کار برای آقای وریتی انجام دادیم؛ هزینه های سفر ایشان به هرتزلیای اسرائیل را برای شرکت در کنفرانسی برای گفتگو درباره تحریم ایران   تقبل کردیم و البته دعوت او را برای گفتگو در همین رابطه در سال های ۲۰۰۹ و سال بعدی آن را هم پذیرفتیم.»

جالب آن که مدیر همین موسسه لابی انگلیسی و اسرائیلی درباره آقای وریتی همان زمان متذکر شد که «برای ما روشن نیست که ارتباطات او با ایرانیان در چه سطحی است و این که او درباره مسائل منطقه چه آشنایی دارد.»

 

نکته تامل برانگیز آخر درباره این جاسوس انگلیسی این که او دقیقاً همان سالی که به گفته محمود احمدی نژاد برای برندازی دولت او به تهران آمده و با برخی نمایندگان مجلس مذاکره کرد، در کنفرانس مشترک پیمان ناتو با مقامات دولت اسرائیل برای «بی اثر کردن سیاست های جمهوری اسلامی درباره فلسطین» مشارکت داشته است. این کنفرانس دقیقاً چند هفته بعد از پایان عملیات نظامی اسرائیل در غزه و قتل چندین فلسطینی برگزار شد.

گفتنی است وزیر دفاع پیشین دولت بریتانیا که آدام وریتی سمت مشاوره او را بر عهده داشت پس از افشای این مذاکرات محرمانه او با نزدیکان علی لاریجانی و محمود احمدی نژاد استعفا داد.

 

 

 

 

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر