پنج شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۶

بخش:
اقتصادی - خبر


حکومتی که مدعی رهبری مسلمانان جهان است در شرایطی قرار دارد که رییس سازمان بازرسی کل کشور می گوید: “كار سالم در اين كشور سخت است و متاسفانه برخي افراد ناخودآگاه به سمت كارهاي خلاف مي‌ روند.” آیا این اعتراف نمادی از ۳۹ سال حاکمیت جمهوری اسلامی در ایران نیست؟!

به گزارش “جوان آنلاین”، “ناصر سراج” رییس سازمان بازرسی کل کشور در جمع اعضاي اتاق ايران نسبت به استفاده از كارت‌ ها ی بازرگانی یک بار مصرف گلايه كرد و گفت: “كارت ‌هاي صوري، پدر اقتصاد را درآورده و برخي افراد چون چاره ‌اي ندارند و نمي‌ توانند كار اقتصادي سالم انجام دهند، در اين دام گرفتار مي ‌شوند.”

بر اساس این گزارش۷۰۰ دستگاه‌ پورشه با كارت بازرگاني يك پيرزن مرزنشين وارد كشور شد، قاچاق سه كانتينر دوربين ‌هاي مداربسته با كارت‌ هاي بازرگاني، قاچاق ۲۴ كانتينر ظروف شيشه ‌اي به صورت سازمان‌ يافته به كشور و… اين اخبار و صدها اخبار مشابه ديگر، سال‌ هاست از سوي رسانه ‌ها منتشر مي ‌شود. حكايت ديگر، تجاري هستند كه با داشتن كارت بازرگاني، تحريم ‌هاي روسيه را دور زده و كالاهاي تركيه‌ اي را از طريق ايران به روسيه صادر كرده ‌اند. اين ها همان دارندگان كارت بازرگاني بي ‌نام و نشاني هستند كه اگرچه نام مرزنشينان و برخي افراد بي ‌سواد و كم‌ سواد جامعه را در تجارت ‌شان يدك مي‌ كشند اما پشت‌ پرده ديگري دارند، ‌آن هم سوء ‌استفاده از كارت ‌هاي بازرگاني. اغلب افراد سودجو با اين كارت ‌ها كالاهايي را وارد مي‌ كنند و در بازار به فروش مي‌ رسانند، بدون اين كه تعهدات قانوني فروش يعني ماليات بر ارزش‌افزوده يا ماليات بر درآمد را در پايان سال بپردازند.
در این نشست ریيس اتاق بازرگاني ايران در مورد كارت ‌هاي بازرگاني گفت: “اقداماتي براي اين كارت‌ ها و ساماندهي آن توسط اتاق ايران آغاز و در حال انجام است و مي ‌خواهيم به اين موضوع، فيصله دهيم، زيرا اين موضوع محيط كار را براي تجار ما هم مشكل كرده است.”
 “غلامحسين شافعي” اضافه کرد: “فساد و رانت شیوع فراگیر یافته است. فساد اداري رشد سرانه توليد ناخالص داخلي يك كشور را مي ‌تواند از يك تا ۸ درصد كاهش دهد و در جاهايي كه فساد اقتصادي وجود دارد رانت ‌خواري نسبت به توليد سود‌آور مي‌ شود. وي گفت: يكي از مشكلاتي كه فعالان بخش خصوصي با آن مواجه هستند، فساد و رانت است و شيوع فراگير فساد و رانت در كشور اين موضوع را متوجه همه مسوولان كرده است كه مبارزه با فساد و رانت بايد در اولويت كار سازمان ‌هاي مربوطه باشد.”


نظرات بسته است.

مطالب دیگر