پنج شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۶

بخش:
اقتصادی - خبر


حکومتی که مدعی رهبری مسلمانان جهان است در شرایطی قرار دارد که رییس سازمان بازرسی کل کشور می گوید: “کار سالم در این کشور سخت است و متاسفانه برخی افراد ناخودآگاه به سمت کارهای خلاف می‌ روند.” آیا این اعتراف نمادی از ۳۹ سال حاکمیت جمهوری اسلامی در ایران نیست؟!

به گزارش “جوان آنلاین”، “ناصر سراج” رییس سازمان بازرسی کل کشور در جمع اعضای اتاق ایران نسبت به استفاده از کارت‌ ها ی بازرگانی یک بار مصرف گلایه کرد و گفت: “کارت ‌های صوری، پدر اقتصاد را درآورده و برخی افراد چون چاره ‌ای ندارند و نمی‌ توانند کار اقتصادی سالم انجام دهند، در این دام گرفتار می ‌شوند.”

بر اساس این گزارش۷۰۰ دستگاه‌ پورشه با کارت بازرگانی یک پیرزن مرزنشین وارد کشور شد، قاچاق سه کانتینر دوربین ‌های مداربسته با کارت‌ های بازرگانی، قاچاق ۲۴ کانتینر ظروف شیشه ‌ای به صورت سازمان‌ یافته به کشور و… این اخبار و صدها اخبار مشابه دیگر، سال‌ هاست از سوی رسانه ‌ها منتشر می ‌شود. حکایت دیگر، تجاری هستند که با داشتن کارت بازرگانی، تحریم ‌های روسیه را دور زده و کالاهای ترکیه‌ ای را از طریق ایران به روسیه صادر کرده ‌اند. این ها همان دارندگان کارت بازرگانی بی ‌نام و نشانی هستند که اگرچه نام مرزنشینان و برخی افراد بی ‌سواد و کم‌ سواد جامعه را در تجارت ‌شان یدک می‌ کشند اما پشت‌ پرده دیگری دارند، ‌آن هم سوء ‌استفاده از کارت ‌های بازرگانی. اغلب افراد سودجو با این کارت ‌ها کالاهایی را وارد می‌ کنند و در بازار به فروش می‌ رسانند، بدون این که تعهدات قانونی فروش یعنی مالیات بر ارزش‌افزوده یا مالیات بر درآمد را در پایان سال بپردازند.
در این نشست رییس اتاق بازرگانی ایران در مورد کارت ‌های بازرگانی گفت: “اقداماتی برای این کارت‌ ها و ساماندهی آن توسط اتاق ایران آغاز و در حال انجام است و می ‌خواهیم به این موضوع، فیصله دهیم، زیرا این موضوع محیط کار را برای تجار ما هم مشکل کرده است.”
 “غلامحسین شافعی” اضافه کرد: “فساد و رانت شیوع فراگیر یافته است. فساد اداری رشد سرانه تولید ناخالص داخلی یک کشور را می ‌تواند از یک تا ۸ درصد کاهش دهد و در جاهایی که فساد اقتصادی وجود دارد رانت ‌خواری نسبت به تولید سود‌آور می‌ شود. وی گفت: یکی از مشکلاتی که فعالان بخش خصوصی با آن مواجه هستند، فساد و رانت است و شیوع فراگیر فساد و رانت در کشور این موضوع را متوجه همه مسوولان کرده است که مبارزه با فساد و رانت باید در اولویت کار سازمان ‌های مربوطه باشد.”


نظرات بسته است.

مطالب دیگر