سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶

بخش:
مطالب ویژه - گزارش


ویدا مهران نیاهمسر احمد رضا جلالی پزشک و محقق ایرانی ساکن سوئد که به تازگی به اتهام “محاربه” به اعدام محکوم شده درباره درخواست حکومت ایران از آقای جلالی برای انجام جاسوسی برای این حکومت  می گوید:” من و احمد رضا حتی بعد از طرح این درخواست از سوی حکومت ایران دو بار به ایران سفر کردیم و برای ما هیچ مشکلی پیش نیامد. معلوم نیست که در سفر سوم که اردیبهشت ماه سال گذشته اتفاق افتاد به یکباره چرا نظر مسئولان درباره ایشان عوض شد!”

احمدرضا جلالی، استاد، پژوهشگر مدیریت حوادث مترقبه و پزشک که به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده، در ماه آگوست نامهای ای از داخل زندان اوین به زبان انگلیسی نوشته که در روزهای اخیر، پس از اعلام حکم دادگاهش در روز ۲۹ مهرماه منتشر شده است. احمدرضا جلالی در این نامه با عنوان «چرا من از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شدم؟» به طور کامل توضیح داده که به دلیل همکاری نکردن با وزارت اطلاعات برای جاسوسی به نفع ایران بازداشت و سپس تهدید به اعدام شده است.

حالا ویدا مهران نیا همسر این محقق ایرانی در گفتگو با «دماوند» می گوید که حتی بعد از ماجرایی که آقای جلالی در نامه متذکر شده نیز دو بار به ایران سفر داشتند و هیچ مشکلی نیز  برای آنها پیش نیامده و معلوم نیست چه تحولی باعث شده در سفر اخیر وی به تهران، با این اتهام سنگین رو به رو شود.

آقای جلالی این نامه را در ماه آگوست نوشته، در روزهایی که قاضی صلواتی از پذیرش وکلای او کارشکنی می‌کرد و هنوز جلسه دادگاهی برای او برگزار نشده بود اما بازجویانش و قاضی صلواتی او را پیش از برگزاری دادگاه بارها تهدید به اعدام کرده بودند و این زندانی به دلیل این تهدیدها مدتی دست به اعتصاب غذا زد.

خانم مهران نیا در گفتگو با ما اعلام کرد قاضی پرونده حتی بارها برای استعفای خانم طاهری یکی از وکلای پرونده فشار آورد که با مقاومت آقای جلالی این کار انجام نشد.

آقای جلالی استاد و پژوهشگر مدیریت حوادث مترقبه که در اردبیهشت ماه ۱۳۹۵ بازداشت شد از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام محاربه از طریق جاسوسی برای دولت متخاصم اسراییل به اعدام محکوم شده است. این حکم روز شنبه ۲۹ مهرماه ۹۶ به وکیل او ابلاغ شد.

این در حالی است که به گفته خانم مهران نیا همسر این زندانی ایرانی، آقای جلالی که به تازگی به بند ۴ زندان اوین منتقل شده بارها مدارک مربوط به اقامت تحصیلی خود در کشور سوئد را که هیچ ارتباطی با کشور اسرائیل ندارد به مقامات قضایی نشان داده است.

احمد رضا جلالی در آن نامه افشاگرانه همچنین از فشار شدید بازجویان برای اعتراف به همکاری با دولت اسرائیل هم افشاگری کرده است.

این زندانی محکوم به اعدام از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۸ به عنوان محقق، استاد و برنامه‌ریز در حوزه طبیعت و مدیریت بحران در وزارت بهداشت ایران کار می‌کرد.  او  در سال ۲۰۰۸ در مقطع دکتری در موسسه‌ای در استکلهم سوئد شروع به تحصیل کرده است و پذیرش و امور ویزایش همه به عهده دکتر گانر اوهلن، مدیر دپارتمان اورژانس پزشکی بوه و در دوران تحصیلش گهگاه به ایران برای سخنرانی، ارائه مشاوره برای پروژه‌های تحقیقاتی و برنامه‌های مدیریت بحران سفر می‌کرده است.

ویدا مهران نیا در پاسخ به اتهام رابطه با اتهام طرح شده از سوی جمهوری اسلامی در رابطه با اتهاماتی درباره انگیزه های مهاجرت به سوئد و همچنین نوع ویزایی که از آن استفاده می کنند گفت:« ما به قصد تحصیل به سوئد مهاجرت کردیم. احمد رضا چند سال این جا در مقطع دکتری تحصیل کرد و بعد از آن برای مقطع فوق دکتری به ایتالیا سفر کردیم. بعد از دو سال بود که ما اطلاع پیدا کردیم کسانی که در مقطع دکتری در سوئد تحصیل کرده باشند می توانند در این کشور اقامت ۵ ساله اخذ کنند. اکتبر ۲۰۱۵ برای این کار به سوئد برگشتیم و اقامت ۵ ساله را دریافت کردیم.»

او می افزاید:«برگه اقامت را برای مقامات قضایی ایران فرستادیم و دو طرف این برگه به صراحت قید شده که این اقامت، اقامتی تحصیلی است ولی مسئولان ایران به این موضوع هیچ توجهی نکردند.»

 

همسر احمد رضا جلالی پژوهشگر زندانی در زندان اوین که به گفته همسرش این روزها حال روحی خوبی هم ندارد، درباره نحوه پیگیری مقامات کشور سوئد درباره این پرونده می گوید:«مقامات سوئد قبلاً به صورت غیر رسمی دولت ایران را به تغییر این حکم دعوت کرده بودند. وزیر امور خارجه این کشور نیز اخیراً گفته که صدور این حکم می تواند در روابط دوجانبه میان این کشور با جمهوری اسلامی هم خلل ایجاد کند ولی فعلاً مقامات ایران توجهی به این موضع گیری ها نکرده اند.»

 

همسر احمد رضا جلالی در پاسخ به اتهام هایی مبنی بر دسترسی همسرش به برخی اطلاعات محرمانه جمهوری اسلامی نیز می گوید:« آقای جلالی در زمینه مدیریت بحران و در مرکز مدیریت بحران فعالیت می کرد. بعد از آن که به سوئد آمدیم کارگاه های مختلفی در زمینه  مبارزه با تروریسم برگزار کرد. من فکر نمی کنم احمد رضا به هیچ اطلاعات محرمانه ای دسترسی داشت. چون تا جایی که من اطلاع دارم کسانی که چنین وضعیتی دارند ممنوع الخروج می شوند و نمی توانند به راحتی ایران را ترک کنند. »

خانم مهران نیا درباره رابطه  پروژه های مدیریت بحران با نهادهای حاکمیتی و احتمال دسترسی به برخی اطلاعات محرمانه متذکر می شود که « احمد رضا در «پروژه های ملی» زیادی به عنوان مشاور فعالیت داشت و من فکر نمی کنم اگر اطلاعات محرمانه ای داشت  اجازه خروج از کشور را به او می دادند. حتی نظامیانی که به اطلاعات محرمانه دسترسی دارند نیز برای خروج از کشور به راحتی نمی توانند اقدام کنند.»

این منطقی نیست که احمد رضا مدتها در خارج از کشور زندگی کرده و به ایران رفت و آمده داشته و حالا یکباره مطرح شود که او به اطلاعات محرمانه کشور دسترسی داشته است.»


نظرات بسته است.