سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶

بخش:
جهان - خبر - سیاسی


اندکی پس از ملاقات “علی اکبر ولایتی” مشاور بین المللی “علی خامنه ای” با “سعد حریری”، نخست وزیر لبنان، ضمن انتقاد شدید از جمهوری اسلامی، مدعی شد که جانش در خطر است و از سمت خود استعفا داد. در این میان هنوز ابعاد پشت پرده گفتگوی ولایتی به طور کامل منتشر نشده با این حال صحبت های مشاور خامنه ای به نخست وزیر سابق لبنان را نباید بی اهمیت تلقی کرد.
به گزارش “الف” یک منبع آگاه نزدیک به ولایتی در خصوص استعفای نخست وزیر لبنان و محتوای مذاکرات محرمانه صورت گرفته بین او و سعد حریری، گفت: “نخست وزیر مستعفی لبنان که پیش از این ملاقات به عربستان سفر کرده بود جهت انجام این دیدار به بیروت بازگشت و بلافاصله پس از استماع موضع تهران مجددا به ریاض رفت و در آن جا استعفای خود را از رسانه های عربی اعلام کرد”.
این منبع آگاه در خصوص این مذاکرات محرمانه، فاش کرد: “در این دیدار حریری با طرح درخواست سعودی ها از ولایتی خواسته که ایران دست از حمایت از حوثی های یمن بردارد و روابط خود را با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بهبود ببخشد.” در ادامه ولایتی نیز به حریری تاکید کرده که عربستان از بمباران مردم یمن اجتناب کرده و به محاصره ی دارویی مردم خاتمه دهد. در ادبیات مقامات جمهوری اسلامی اعضای گروه “انصار الله” یا همان حوثی ها، همواره به عنوان “مردم یمن” معرفی می شوند.


نظرات بسته است.