سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - خبر


 

دستگاه قضایی در جمهوری اسلامی در تمام دوره ها بیشتر از بقیه ی قوا، مورد بحث و انتقاد رسانه های داخلی و وکلای مستقل بوده است. اکنون نیز رییس قوه قضاییه در جلسه مسوولان عالی قضایی به ناتوانی دستگاه تحت امرش اعتراف کرده، واقعیتی که بیش از همه نشان از ناکار آمد بودن سیستم حکومتی در ایران دارد و ثابت می کند که عملکرد مقامات جمهوری اسلامی نه تنها کمکی به سالم سازی جامعه نکرده بلکه باعث افزایش آمار جرایم نیز شده است.

رییس دستگاه قضایی می گوید : “با در نظر گرفتن ۱۵ میلیون پرونده موجودی در دستگاه قضایی، متوسط زمان رسیدگی به هر پرونده بین ۹۰ تا ۱۰۰ روز محاسبه شده است، در چنین شرایطی نمی‌توان از دستگاه قضایی انتظار معجزه داشت. وقتی تعداد پرونده‌ ها افزایش داشته، اما متناسب با آن شاهد افزایش نیروی انسانی نیستیم، افزایش زمان رسیدگی به پرونده ‌ها طبیعی خواهد بود.

” به گزارش “فارس”، “آملی لاریجانی” تصریح کرد: “ما برای جذب سالانه ۸۰۰ قاضی که در قانون پیش بینی شده است، طی سنوات مختلف به معنای دقیق کلمه جنگیده ایم. حتی در چند نوبت از مقام معظم رهبری برای حل این مشکل استعانت خواستیم، زیرا دولت‌ ها و مجلس همکاری لازم را نمی ‌کردند.” لاریجانی در ادامه به انتقاد از وکلا نیز پرداخت و اضافه کرد: “بسیاری اوقات نیز وکلا از عدم اعتنای دستگاه قضایی گلایه دارند. البته گاهی برخی رفتار‌ها نیز از تعداد معدودی وکلا سر می زند که قابل توجیه نیست، اما نهایتا قوه قضاییه باید وکلای دادگستری را از خود بداند، زیرا ما معتقدیم که وکیل خوب به از بین رفتن منشا بسیاری از دعاوی، جرایم و تشکیل پرونده ‌ها و هم چنین ارتقای سطح رسیدگی‌ ها، کمک زیادی می ‌کند. در مجموع، رابطه معقول، منطقی و صحیحی باید بین وکلا و دستگاه قضایی ایجاد شود تا هم وکلا بتوانند به خوبی دفاع کنند و هم دستگاه قضایی بتواند قضاوت عادلانه‌ ای در پرونده‌ ها داشته باشد.”


نظرات بسته است.

مطالب دیگر