دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶

بخش:
اقتصادی - خبر


در حالی که شرایط بیمارستان ها مطلوب نیست و بیماران برای تهیه بعضی داروها باید از هفت خان رستم عبور کنند و کاغذ بازی ها در مراکزی چون “هلال احمر” ملال آور است، یک مقام مسوول در کانون هموفیلی ایران خبر از قاچاق داروهای بیماران خاص به خارج از ایران می دهد.
به گزارش “مهر”، مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، معتقد است که مصوبه حذف دارو از کالاهای یارانه‌ ای، باعث شده داروهای بیماران خاص در کشورهای همسایه فروخته شود. “احمد قویدل” مدیرعامل کانون هموفیلی ایران می گوید: “دولت با این مصوبه راه قاچاق دارو را باز گذاشته است.
قویدل ادامه داد: “هیات دولت به سادگی می توانست با اضافه کردن تبصره و یا بند به فهرستی که در رابطه با قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اختیارش بود بر بلامانع بودن صادرات
 محصولات شرکت های تولید کننده ایرانی برای داروهایی که تولید داخل است و دولت در داخل کشور برای آن ها یارانه می دهد را اعلام نماید.” قویدل گفت: “نتیجه این مصوبه هیات دولت، این است که اگر داروهای یارانه ای در چمدان یک نفر برای خروج از کشور  در هر تعدادی قرار بگیرد، دیگر قاچاق نیست.
این تنها نتیجه این مصوبه است که میدان را برای قاچاقچیان دارو باز کرده و آن ها بدون هراس از تعقیب قانونی می توانند این داروها را از کشور خارج کنند.” وی تصریح کرد: “متاسفانه داروهای یارانه ای ایران از جمله داروهای بیماران هموفیلی در کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و آذربایجان مشاهده شده است. حتی در برخی از این کشورها برای انجام برخی از جراحی های بزرگ، منتظر رسیدن دارو از ایران می مانند. ما تردید نداریم سازمان های بیمه گر که اساسا سازمان های تغذیه شده با پول نفت هستند و فرسنگ ها از حوزه سازمان های بیمه گر حرفه ای فاصله دارند، آن قدر بدهکار هستند که نمی توانند این یارانه هنگفت را پرداخت نمایند و این دولت است که این یارانه ها را می پردازد.”


نظرات بسته است.

مطالب دیگر