یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶

بخش:
جهان - خبر


در حالی که مراسم دولتی ۱۳ آبان مقابل سفارت سابق آمریکا با حضور مردمی برگزار شد که اتوبوس های ویژه آن ها را از مراکز دولتی به محل سفارت آورده بودند و مانند همیشه شعار “مرگ بر آمریکا” طنین انداز بود؛ بر اساس نظر سنجی “اکونومیست” نزدیک به ۸۰ درصد از آمریکاییان نسبت به ایران، با نگاهی منفی می نگرند.
به گزارش “تابناک”، در نظرسنجی اکونومیست، ۴۴ درصد آمریکایی ‌ها، ایران را دشمن ایالات متحده و ۳۲ درصد دیگر غیردوست به حساب آورده‌ اند.
در نظرسنجی “ان ‌بی ‌سی” هم ۳۳ درصد ایران را دشمن و ۴۸ درصد غیردوست به حساب آورده‌اند. آمریکایی ‌ها به طور کلی ایران را دشمن، تهدید و یا غیردوست به حساب می ‌آورند و بعید است در کوتاه مدت این وضعیت تغییر کند. بر اساس این گزارش، هشت نظرسنجی مورد بررسی نشان می‌ دهد که ۵۰ درصد مردم آمریکا از برجام حمایت می‌ کنند. البته نظرسنجی ‌های مختلف با توجه به افراد پرسش‌ شونده، نشان‌ دهنده نتایج متفاوتی است. حامیان برجام در نظرسنجی “سی‌ ان ‌ان”، ۶۷درصد، در نظرسنجی “شورای شیکاگو” ۶۰ درصد، در نطرسنجی “سی ‌بی ‌اس” ۵۸ درصد، در نظرسنجی “اکونومیست” ۵۶ درصد، در نظرسنجی “مورنینگ کنسولت” ۵۴ درصد، در نظرسنجی “هاروارد” ۴۰ درصد، در نظرسنجی “ان ‌بی ‌سی” ۳۹ درصد و در نظرسنجی “کوینیپیاک” ۳۱ درصد بوده ‌اند. از سوی دیگر نظرسنجی جدید انجام شده توسط “سی ‌ان ‌ان”، نشان می ‌دهد که اکثریت قاطع ۶۹ درصدی آمریکایی ‌ها، ایران را یک تهدید جدی می‌ دانند، ولی تنها ۳۰ درصد آمریکایی ‌ها، ایران را (تهدید خیلی جدی) در نظر می‌ گیرند که نشان ‌دهنده کاهش ۱۹ درصدی این آمار به دوره قبل از اجرای برجام است.


نظرات بسته است.