پنج شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶

بخش:
خبر


 

از اولین روزهای اعلام توافق نامه هسته ای، سخنان ضد و نقیض مقامات دولت ایران آغاز شد؛ با این حال دستگاه های تبلیغاتی جمهوری اسلامی چنان به تکاپو افتادند که افکار عمومی نسبت به این تناقض گویی ها بی تفاوت بود. امروز که مقامات دولتی اذعان دارند که دولت آمریکا نقض کننده مفاد “برجام” است، به نظر می رسد که مقامات دولتی و به خصوص اعضای تیم مذاکره کننده ایران نیز قدرت تحلیل و تشریح جزییات را ندارند و علنا دچار ضد و نقیض گویی می شوند.

به گزارش “مهر”، “عباس عراقچی” معاون وزیر امور خارجه روز چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی، گفت: “بزرگترین چالش ما در اجرای برجام از ابتدا تا کنون، سوءنیت آمریکا در اجرای برجام بوده است.” وی در حالی چنین ادعایی را مطرح می کند که تا کنون کشورهای اروپایی و چین و روسیه که از متحدان ایران هستند، هیچ گونه اتهامی را متوجه دولت آمریکا ندانسته اند. عراقچی افزود: “ایجاد محدودیت در صدور ویزا، تاخیر در صدور مجوز صادرات هواپیما، ایجاد قوانین دست و پا گیر بانکی، افزایش تحریم های غیرهسته ای، اضافه کردن افراد به لیست تحریم ها، اظهارات خصومت آمیز توسط رییس جمهور جدید آمریکا که برخلاف بند ۲۸ برجام است، اقدامات غیرمتعارف دیپلماتیک مانند سفر نماینده آمریکا در سازمان ملل به وین و تلاش برای فشار به سازمان انرژی اتمی، همه این موارد در تعارض با روح برجام و مفاد و متن برجام به ویژه بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ است.”

وی در ادامه تصویر خوشایند و مثبتی از برجام ارایه داد و گفت: “فروش نفت ما در بالاترین سطح ممکن، جریان دارد. کانال های بانکی ما برقرار است، کشتی ها و نفتکش های ما با بیمه کامل در حال حرکت هستند و به تمام بنادر دسترسی دارند برنامه هسته ای ما هم در تمام ابعداد خود ادامه دارد و پشتیبانی داخلی محکم توسط مردم نسبت به جمهوری اسلامی برقرار است.” نکته قابل تامل این که هیچ کدام از نمایندگان مجلس نسبت به این اظهارات عجیب و متناقض اعتراض نکرد. عراقچی در انتها، بار دیگر تاکید کرد: “نبرد ما در مقابل سلطه و خصومت های آمریکا نیز ادامه پیدا خواهد کرد؛ اما اجازه نمی دهیم توافقی که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل است و منافع زیادی برای ملت ایران در پی داشته، با سیاست های آمریکا خدشه دار شود. برای هر سناریو دیگری نیز آمادگی داریم.”


نظرات بسته است.