شنبه ۶ آبان ۱۳۹۶

بخش:
جهان - گزارش


دماوند-رحیم همتی: کریستیان ولفگانگ لیندنا Christian Wolfgang Lindner( متولد ژانویه ۱۹۷۹ از شهر ووپرتال )رهبر جوان حزب دموکرات آزاد آلمان توانست این حزب را در مدت چهار ساله رهبری اش یکی از احزاب قدرتمند این کشور ساخته و از سوی رسانه های معتبری چون فوکوس، عنوان قدرتمندترین مرد را لقب بگیرد.
رسانه های آلمانی می گویند:”کریستیان” حزب اش را نجات داد، حال باید صدراعظم را نجات بدهد!
این عنوان سر تیتر رسانه ها پس از انتخابات پارلمان آلمان بود که تحلیل های مختلفی راجع به شخصیت رهبر جوان حزب دموکرات آزاد را در پی داشت.

پس از شکست حزب سوسیال دموکرات آلمان و اعلام آنها مبنی بر این که در دولت جدید حزب خانم مرکل ائتلاف نخواهند داشت و در جایگاه اپوزیسیون انجام وظیفه خواهند کرد، نگاهها به سوی احزاب دیگری چون سبزها و حزب دمکرات آزاد رفت، در این میان حزب دموکرات آزاد به دلیل وجود رهبری جوان که سی و هشت سال بیشتر ندارد مورد توجه قرار گرفت، زیرا که طی مدت چهار سال فعالیت اش توانسته بود حزب متبوع اش را شش درصد قدرتمند سازد که این افزایش درصد بسیار مورد توجه در جمع احزاب آلمانی بود که چگونه یک سیاستمدار جوان توانسته است به چنین موفقیتی دست یابد.

کریستیان لیندنا که هفتم دسامبر ۲۰۱۳ به عنوان رهبر حزب دموکرات آزاد ( این حزب در ۱۲ دسامبر ۱۹۴۸ توسط فرانتس بلوشا Franz Blücher مدیر طرح مارشال آغاز به کار کرد) با شصت و سه هزار عضو انتخاب شد. کریستیان لیندنا از سال ۲۰۰۰تا ۲۰۰۹ به عنوان نماینده حزب در پارلمان ایالت نوردراین وستفالن و از اکتبر ۲۰۰۹ تا یولی ۲۰۱۲ به عنوان نماینده پارلمان ملی(بوندس تاگ)مشغول به کار بوده است.

این حزب با ایدئولوژی لیبرال و بازار آزاد شناخته شده است و در شعارها و برنامه هایش نیز هدفی متناسب با اندیشه اش را پی گیری می کند بگونه ای که در سایه این تفکر توانست در انتخابات اخیر پارلمان ۸۰ کرسی از ۷۰۹ کرسی را از آن خود کند.
و همچنین صاحب ۱۰۰کرسی از ۱۸۲۱ کرسی پارلمان های ایالتی آلمان و سه کرسی در پارلمان اتحادیه اروپاست.

مجله فوکوس در تحلیل خود از رهبر جوان حزب دموکرات آزاد آلمان چنین یاد می کند، وی علیرغم سایر رهبران سیاسی المان چهارسال شهر به شهر رفت و با تک تک فعالان حزب اش دیدار و گفتگو کرد و از ضعف های حزب اش و خواسته های مردم آگاه شد از مشورت های آنان بهره برد، حال در جایگاهی ایستاده است که خانم مرکل برای تشکیل دولت اش در جذب این حزب بایستی تلاشی مضاعف داشته باشد. زیرا که ائتلاف حزب آقای لیندنا با احزابی چون سبزها که نگاهی متفاوت بابت مسئله انرژی و محیط زیست دارند خیلی سخت است.


نظرات بسته است.