دولت مسعود بارزانی در اربیل در بیانیه ای ضمن پذیرش تعلیق نتایج همه پرسی استقلال کردستان، خواستار مذاکره با بغداد براساس قانون اساسی عراق شد.

دولت اقلیم کردستان عراق سه شنبه شب ۲ آبان با صدور بیانیه‎ای رسمی اعلام کرد این تصمیم آنها به منظور «جلوگیری از بروز خشونتهای بیشتر و درگیری با ارتش عراق» است.

پیشتر عراق به اقلیم کردستان ۲۴ ساعت فرصت داده بود.

در بیانیه دولت بارزانی آمده «به خاطر همه مسئولیت و تعهداتمان نسبت به مردم کردستان و مردم عراق به دولت بغداد، مردم و افکار عمومی جهان پیشنهاد می‌کنیم که اول، همه عملیاتهای نظامی متوقف و آتش بس برقرار شود.

دومین پیشنهاد دولت بارزانی تعلیق  نتیجه همه پرسی برگزار شده در کردستان است و سومی نیز آغاز یک مذاکره بین اقلیم کردستان و دولت بغداد براساس قانون اساسی است.

ذولت بارزانی در حالی یک ماه پیش همه پرسی جدایی اقلیم از عراق را برگزار کرد که جز اسرائیل، کشورهای همسایه و آمریکا با برگزاری این همه پرسی مخالفت کرده بودند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا برگزاری این همه پرسی را موجب برهم خوردن تمرکز مبارزه با داعش دانسته بود.

از هفته پیش نیروی نظامی ارتش عراق به کرکوک حمله کردند و آنجا را از کنترل نیروهای کرد خارج کردند. به اعتقاد برخی ناظران، از دست رفتن این منطقه عامل مهمی در عقب نشینی بارزانی بود.

کرکوک منطقه نفت خیز است که بعد از حمله داعش در سال ۲۰۱۴ به اشغال این گروه در آمد و نیروهای کرد با حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا آنجا را پس گرفت و اعلام کرده بود این شهر را به عراق باز نمی گرداند.

به نظر می رسد با پذیرش شروط بغداد، تنش بین عراق و اقلیم خودمختار کردستان کاهش بیابد.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر