دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶

بخش:
خبر - فرهنگی


نگین نقیه، کارتونیست جوان (متولد ۱۳۶۷ ،اصفهان)، دانش آموخته‌ی گرافیک و عضو خانه‌ کاریکاتور حوزه هنری اصفهان، مقام اول جشنواره‌ جهانی کاریکاتور بلژیک با عنوان اولنس کارتولونه در بخش کشاورزی از آنِ خود کرد.

جشنواره کاریکاتور ‘ اولنس کارتوناله ‘ یکی از معتبرترین جشنواره‌های سالانه کارتون در جهان است که در دو بخش جوانان زیر ۱۵ سال و بزرگسالان ۱۶ سال به بالا برگزار می شود. سال گذشته نیز سه کارتونیست ایرانی در هر دو بخش این جشنواره جایزه بردند.

خشکی گاه و بیگاه زاینده‌رود و گشایش موقتی آب برای تأمین نیاز کشاورزان، الهام‌بخش این کارتونیست جوان شد تا اثر جهانی خود یعنی «زن دهقان»  را خلق کند. وی در این رابطه به خبرنگار فرهنگی ایمنا گفت: من یک زن هستم و دوست داشتم در این کار از زن استفاده کنم تا سهیم بودن آن ها را در کار، دوشادوش مردان نشان بدهم و بگویم این شالیزارهای برنج که مثل پل، مثل سی و سه پل به هم پیوسته اند راهی به سوی موفقیت هستند.

«زن دهقان» همزمان چندین موضوع را به ما یادآوری می‌کند. آبِ مورد نیاز کشاورزی منطقه مدتهاست که راهش را کج می‌کند تا برایمان حق مسلم انرژی هسته‌ای بیاورد بدون توجه به اینکه چگونه حق مسلم تالاب و اکوسیستم آن پایمال می‌شود و گاوخونی بی‌صدا می‌میرد، بدون توجه به اینکه چگونه پایه‌های پل‌های بسته بر زنده‌رود که نام‌شان هزاران جهانگرد را به خود می‌خواند ترک می‌خورند و رو به اضمحلال می‌روند، بدون توجه به اینکه سالهاست پرندگان مهاجر از أصفهان نمی‌گذرند. «زن دهقان» با زن بودنش حق پایمال شده‌ی زنان بسیاری را در ایران از جمله آن اسیدپاشی یبرحم و سنگدلانه در أصفهان به یاد می‌آورد. نام زنده‌رود دیگر نام بی‌مسمایی‌ست بر این رودی که مردگی را می‌زید. مقام اول بی‌شک شایسته‌ی فریاد بلند اعتراضِ در این کارتون است.

نگین نقیه پیشتر نیز جایزه‌های دیگری بدست آورده از جمله جایزه ویژه در جشنواره بین المللی کارتون ‘ آیدین دوغان’ ترکیه و جایزه‌ی کتاب سال (۱۳۹۳) برای طراحی روی جلد کتاب آنا کوچولو و رویای شبانه که انتشارات نگین آن را منتشر کرده است.

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر