پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶

بخش:
خبر - سیاسی


گروه‌های فلسطینی فتح و حماس بر سر تشکیل دولت وحدت ملی به توافق رسیده‌اند.

به گزارش رویترز، دور جدید مذاکرات بین دو طرف از روز سه شنبه در قاهره، پایتخت مصر، آغاز شده بود و صبح پنجشنبه، ۲۰ مهر (۱۲ اکتبر)، اسماعیل هنیه، رهبر حماس با صدور اطلاعیه‌ای گفت که این مذاکرات به نتیجه رسیده و دو طرف به یک توافق سیاسی دست یافته‌اند.

ساعاتی بعد اعلام شد که توافقنامه را عزام الاحمد، رئیس هیئت اعزامی تشکیلات خودگردان فلسطینی، و صالح العروری، رئیس هیئت نمایندگی حماس در حضور وزیر اطلاعات مصر امضا کرده‌اند. در پی امضاء این توافقنامه، مردم نوار غزه، که طی ده سال گذشته تحت اداره حماس بود، درخیابان‌ها به شادمانی پرداختند.

جزئیات این توافق هنوز مشخص نیست اما گزارش شده که محمود عباس، رهبر جنبش فتح و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفته است که محدودیت‌هایی را که این تشکیلات علیه نوار غزه به اجرا گذاشته بود لغو خواهد کرد.

طی بیش از ده سال گذشته، تشکیلات خودگران که جامعه بین‌المللی نماینده مردم فلسطین می‌شناسد تنها اداره امور کرانه باختری رود اردن را در دست داشت در حالیکه گروه حماس دولت جداگانه‌ای را در نوار غزه تشکیل داده بود.

در پی اعلام امضای این توافقنامه، دولت مصر نیز اعلام کرد که گذرگاه مرزی رفح را که از زمان تسلط حماس بر غزه غالبان به روی رفت و آمد ساکنان این بخش از سرزمین‌های فلسطینی به خارج مسدود بود بازگشایی خواهد کرد. به گفته مقامات مصری، واحدی متشکل از شماری از ماموران امنیتی تشکیلات خودگردان در این گذرگاه مستقر خواهند شد و بر رفت و آمد مرزی در این سوی مرز غزه نظارت خواهند کرد.

به گفته یکی از اعضای هیئت‌های شرکت کننده در مذاکرات، توافقنامه شامل اعزام نیرویی متشکل از سه هزار مامور پلیس تشکیلات خودگردان به غزه است. در عین حال مشخص نیست که وضعیت حدود بیست و پنج هزار عضو شاخه نظامی حماس در غزه و رابطه آنان با ماموران تشکیلات خودگردان چه خواهد بود. در سال ۲۰۰۷، شبه‌نظامیان حماس و متحدان آنها توانستند ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی را از غزه اخراج کنند و اداره امور این بخش از اراضی فلسطینی را در دست بگیرند و دو دولت رقیب فلسطینی ایجاد کنند.


نظرات بسته است.