پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - خبر - فرهنگی


دماوند_ مهسا علیمردانی در وبسایت اینترنتی «وایس» در گزارشی درباره دستگیری عوامل وبسایت «تاینی موویز» در ایران نوشته است«هر چند سرقت هنری در ایران امری مرسوم است، اما شش مسول سایت تاینی موویز به اتهام رعایت نکردن کپی رایت، توسط مقامات جمهوری اسلامی دستگیر شده اند.»

صدا و سیما در گذشته از این وبسایت برای دانلود و پخش سراسری فیلم ها در ایران استفاده می کرد.

تاریخ این بازداشت روشن نیست، اما دادستان کل تهران حدود دو هفته پیش آن را اعلام کرد. وبسایت «تاینی موویز» هنوز در دسترس است ولی کاربران از حدود یک ماه پیش نمی توانند فیلمی از آن دانلود کنند. مسئولین این وبسایت گرفتار سیستم حکومتی شده اند که به پخش بدون اجازه آثار سینمایی عادت دارد.

قوانین کپی رایت در ایران در مورد حق صاحب اثر و حق پخش کننده کلافی سردرگم است.

ماده هشت این قانون به حکومت اختیاراتی گسترده در بازتولید آثاری که صاحب آن نیست داده است. این یعنی حکومت از ماده بیست و سه که سرقت اثر دیگران را جرم می داند مستثنی است.

قوانین کپی رایت در ایران حقوق صاحبان اثر خارج از ایران را هم به رسمیت نمی شناسد.

دیده شده است که تلویزیون شبکه سه ایران فیلمی هنگ کنگی را با آرم وبسایت «تاینی موویز» بر روی آنتن برده است. ماهانه سیصد تا چهارصد کاربر به مشترکان این وبسایت اضافه می شدند.

در نظام قضایی ایران با قوانینی مبهم و غیر منطقی احکام خودسرانه و بازداشت هایی مانند مسولین وبسایت «تاینی مویز» احتمالا ادامه خواهد داشت.

در سالهای اخیر حجم مخاطبان صداوسیمای جمهوری اسلامی به شدت کاهش یافته است. به همین دلیل نیز میزان درآمدهای این نهادهای عریض و طویل حکومتی نیز کاهش یافته است. مسئولان این رسانه به جای روی آوردن به خواست مخاطبان در تهیه برنامه های مختلف تلویزیونی، علیه رقبای مستقل خود به پرونده سازی های امنیتی دست می زنند.

چند سال پیش هم صداوسیما از سایت اینترنتی «آپارات» با بهانه عدم رعایت حق کپی رایت شکایت کرد. جالب آن که، آپارات نیز سایتی است که برخی کارکنان صداوسیما آن را راه اندازی کرده اند و با استفاده از رانت فیلترینگ سایت جهانی یوتیوب، به ارائه خدماتی شبیه به آن، البته در مختصات جمهوری اسلامی می پردازد.

هنوز البته اطلاع دقیقی از شاکیان گردانندگان سایت «تاینی موویز» در دست نیست ولی بعید نیست چون از رعایت نکردن حق «کپی رایت» صحبت شده باز هم پای «سیمای میلی» در میان باشد.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر