شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶

بخش:
سیاسی - گزارش


دماوند- میلاد پور عیسی: یک روز پس از انتشار خبر دستگیری مهدی جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد مبارزه با فساد اقتصادی، با سیاسی خواندن این حرکت، پرسش هایی را درباره کارنامه خود در این ستاد، ایجاد کرد.

این سخنان معاون اول حسن روحانی به روشنی در انتقاد از دستگیری برادرش که به احتمال فراوان، به اتهام فساد مالی دستگیر شده بیان می شود.

جهانگیری که امروز در همایش روز ملی روستا و عشایر سخنرانی می کرد این را هم افزوده که ” فساد در کشور زیاد شده و به جاهای حساسی رسیده است. من بیش از دیگران می دانم که تا کجا رخنه کرده است.

جالب آن که ابهام ها درباره سوابق مهدی جهانگیری به حدی است که حتی روزنامه های حامی دولت نیز امروز بدون حمایت از او، به طور غیر مستقیم اتهام های او را تایید کردند.

مهدی جهانگیری فعال اقتصادی مرموزی است که در  اوج دوران  سرکوب جنبش سبز، با وجود نسبت نزدیک خانوادگی با “اسحاق” که از سرآمدان حزب کارگزان سازندگی، از احزاب مهم اصلاح طلب داشت توانست به رانت های هنگفتی دست پیدا کند.

تنها یکی از این رانت ها، تاسیس شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری با حمایت اسفندیار رحیم مشائی و حمید بقایی، رئیس وقت سازمان گردشگری بوده است.

او توانست به بهانه تاسیس این شرکت که با سرمایه حدود ۲۰ میلیارد تومان راه اندازی شده بود،  مالکیت یک میلیون و دویست و پناه و هشت هزار متر مربع از زمین های منطقه ” لویزان” تهران را بدست آورد.

بهره برداری از «هتل های بین المللی فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران» نیز یکی دیگر از توفیقات اقتصادی چشمگیر او در دوره زمامداری محمود احمدی نژاد بود.

آقای جهانگیری در حال حاضر، مدیرعامل و رئیس هیآت مدیره گروه مالی گردشگری است. زیر مجموعه های گسترده این گروه مالی قدرتمند، عبارتند از : بانک گردشگری، شرکت سرمایه گذاری نگین، هلدینگ صنایع و معادن ماهان، توسعه امید افق گردشگری، شرکت افق گردشگری ایرانیان، مرکز آموزش علمی، کاربردی کاراد، شرکت باشگاه گردشگری ایرانیان، شرکت توسعه فناوری اطلاعات گردشگری ایران، شرکت توسعه گردشگری آریا زیگورات، و تجارت بین الملل زیگورات، چند شرکت اقماری زیر پوشش این گروه مالی هستند.

با این که بیشتر رانت‌های مهدی جهانگیری در دولت محمود احمدی نژاد و با حمایت قاطع اسفندیار رحیم مشائی انجام شد اما او در دولت قبل هیچ گاه در این خصوص، مورد پرسش قرار نگرفت.

او از طریق شرکت «آریا زیگورات»، در همکاری با شرکتهای معتبر فرانسوی، مسئولیت احداث هتلهای تجاری در شهر فرودگاهی نزدیک به فرودگاه بین المللی تهران را بدست گرفت.

۹۳ میلیارد تومان از هزینه ۲۲۰ میلیارد تومانی احداث این هتل ها با دریافت از “بانک توسعه صادرات” تامین شد.

نکته قابل توجه در این رابطه این است که برادر مهدی جهانگیری یعنی اسحاق، که در دولت حسن روحانی به سمت رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی رسید، هیچ گاه نه تنها هیچ اظهار نظری در این مورد نکرد که گاهی هم از او دفاع کرد.

نمونه روشن آن در جریان انتخابات ریاست جمهوری اخیر و بیان اتهامات مهدی جهانگیری از سوی محمد باقر قالیباف صورت گرفت.

در نقطه مقابل، معاون اول رئیس جمهور بارها در سخنرانی ها، از تخلفات مالی گسترده بابک زنجانی سخن گفته است؛ هر چند سو استفاده های مالی زنجانی از کم سابقه ترین ها در طول تاریخ ایران است ولی این موضع گیری های یک طرفه شائبه ها را در مورد برخوردهای سلیقه ای آن هم در دولت و نظامی که به قول خود جهانگیری فساد در آن “سیستماتیک” شده دو چندان کرده است.


نظرات بسته است.