یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶

بخش:
خبر - زیست‌بوم


از دوره ریاست جمهوری “محمود احمدی نژاد” که بنزین آلوده ای تحت عنوان “بنزین پتروشیمی” توزیع شد و سطح آلودگی هوای تهران را افزایش داد و صدها نفر به همین دلیل روانه بیمارستان ها شدند، تا امروز که به روایتی بنزین خارجی و داخلی مصرف می شود و آلودگی ها ادامه دارد، مسوولان وزارت نفت و شرکت کنترل کیفیت هوای تهران حرکت قابل توجه ای در کاهش آلودگی هوای تهران از خود نشان نداده اند. اکنون نیز افزایش گوگرد در بنزین مصرفی در شهر تهران بر نگرانی ها افزوده است.

به گزارش “تسنیم”، نتایج پایش کیفیت سوخت شهر تهران در تابستان نشان می دهد که گوگرد در بنزین عرضه شده در پایتخت به صورت نگران کننده ای افزایش داشته است. کیفیت پایین یا بالای سوخت، تاثیر به سزایی بر آلودگی هوای شهر دارد. بر اساس این گزارش “وحید حسینی” مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در در خصوص نتایج آنالیز سوخت بنزین، گفت: “در پروژه آنالیز سوخت بنزین تابستان سال ۱۳۹۶، تعداد ۱۰ نمونه سوخت بنزین با نمونه برداری مستقیم بنزین یورو ۴ و بنزین سوپر از ۵ جایگاه‌ های سوخت رسانی شهر تهران شامل سهروردی بعد از بهشتی، مفتح، شریعتی سر بهار، شریعتی معلم و خرمشهر جمع‌ آوری و برای آنالیز به یک آزمایشگاه داخلی معتبر فرستاده شد.”

به گفته حسینی،‌ این نتایج نشان می ‌دهد سوخت بنزین عرضه شده در این نقاط تهران عدد اکتان پایینی دارد اما میزان گوگرد و بنزن آن از حد استاندارد بیشتر است. علاوه‌ بر این همه نمونه ‌های تست شده نشان می ‌دهند که گوگرد بنزین ‌های یورو ۴ بیشتر از محتوای گوگرد بنزین ‌های سوپر است. از سوی دیگر طبق اعلام رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، وجود مشکل فرآیندی در واحد کاهش میزان گوگرد پالایشگاه شازند، دلیل اصلی افزایش نگران کننده گوگرد بنزین توزیعی در تهران بوده است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر