پنج شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵

بخش:
اقتصادی - جهان - خبر


وال‌استریت ژورنال در گزارشی به وضعیت مبادلات بانکی ایران، یک سال پس از برجام، پرداخته است. در این گزارش آمده است یک سال پس از توافق هسته‌ای بانک سپه ایران در لندن نمی‌تواند مبادلات مالی انجام دهد. در انگلستان بانک‌های بزرگ، به دلیل ترس از جریمه‌های آمریکا، تمایلی برای انجام معامله با مؤسسات ایرانی ندارند.
در سال‌های گذشته برخی از این بانک‌ها، به دلیل نقض تحریم‌های ایران و نیز نقض پول‌شویی مرتبط با مبادلات با ایران، میلیاردها دلار به مقامات آمریکا جریمه پرداختند.
گری بیشاپ، رئیس اجرایی دفتر بانک سپه در لندن، به وال‌استریت ژورنال گفته است: «بانک‌های بزرگ انگلستان می‌گویند که تمایلی به ریسک کردن درباره معامله با مؤسسات ایرانی ندارند و انتظار می‌رود که با به روی کار آمدن دونالد ترامپ وضعیت بدتر نیز شود.»
بیشاپ همچنین گفته است: «ظاهراً اراده‌ای برای دسترسی ایرانی‌ها به آنچه پیش‌تر قول داده‌شده بود وجود ندارد و در حال حاضر شرایط با آنچه در طول تحریم‌ها وجود داشت تفاوتی نکرده است. در حال حاضر بانک‌های ایرانی به دنبال حکمیت و داوری در این باره می‌گردند تا بتوانند بانک‌های بزرگ را برای انجام مبادلات و همکاری تحت فشار قرار دهند.»
به گزارش وال‌استریت ژورنال تنها بانک سپه شعبه لندن نیست که با این مشکلات روبروست و دیگر بانک‌های ایرانی ئر انگلستان مانند پرشیا اینترنشنال بنک (PLC) و بانک ملی هم، که به قاعده باید در مبادلات مالی واردات و صادرات ایران با کشورهای خارج فعالیت کنند، وضعیتی مشابه دارند و  بانک‌های بزرگ انگلیس تراکنش‌های مالی آنها را قبول نمی‌کنند.
این گزارش می‌افزاید خطر بزرگی که بانک‌های ایرانی مستقر در انگلستان با آن مواجه هستند این است که بانک‌های ایرانی هنوز قرارداد FATF که گفته می‌شود ضد پول‌شویی و تخلفات مالی است را اجرایی نمی‌کند.

 

 

 

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر