چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵

بخش:
اقتصادی - خبر - دانش


یک نظام رتبه‌بندی دانشگاهی در تازه‌ترین رتبه‌بندی خود برترین دانشگاه‌هایی را که فارغ‌التحصیلان آنها توانسته‌اند در بهترین شرکت‌های دنیا استخدام شوند منتشر کرده است.
خبرگزاری مهر با انتشار نتایج این رتبه‌بندی نوشته است رتبه‌بندی جهانی بر اساس استخدام که توسط نظام رتبه‌بندی کیو اس منتشر می‌شود نشان می‌دهد که شرکت‌های معتبر فارغ‌التحصیلان کدامیک از دانشگاه‌ها را برای جذب در اولویت قرار می‌دهند.
در این میان، کارفرمایان هم به مؤسسات آموزش عالی کشورهای خود و هم به دانشگاه‌های سایر کشورها از نظر تربیت فارغ‌التحصیلان ممتاز، رأی داده‌اند.
به گزارش مهر، ۵۶ موسسه از ۳۰۰ موسسه پیشرو که در این رتبه بندی حضور دارند متعلق به ایالات‌متحده آمریکا هستند. پس از آن انگلستان با ۳۷ موسسه در رتبه بعدی قرار دارد. چین با ۲۲ موسسه پیشرو در جذب فارغ‌التحصیلان قرارگرفته است.
ژاپن با ۱۶ موسسه، کانادا و آلمان با ۱۵ موسسه، استرالیا با ۱۴ موسسه، فرانسه با ۱۱ موسسه، اسپانیا با ۱۰ موسسه، روسیه و کره جنوبی با ۷ موسسه، هند و ایتالیا با ۶ موسسه، برزیل، هلند و تایوان با ۵ موسسه، پرتغال و سوئیس با ۴ موسسه، شیلی، کلمبیا، هنگ‌کنگ، ایرلند، مکزیک، فیلیپین و ترکیه با ۳ موسسه در این رتبه بندی جزء بهترین‌ها هستند.
کشورهای بلژیک، دانمارک، مصر، فنلاند، اندونزی، مالزی، نیوزلند، نروژ، سنگاپور، آفریقای جنوبی، سوئد، تایلند و امارات متحده عربی هر کدام ۲ موسسه و دانشگاه در جمع این ۳۰۰ موسسه دارند.
آرژانتین، اتریش، جمهوری چک، یونان، لبنان، لهستان، عربستان سعودی و اسرائیل با یک موسسه یا دانشگاه در این رتبه‌بندی حضور دارند.
این شاخص شامل اندازه‌گیری نسبت فارغ‌التحصیلان در اشتغال تمام‌وقت یا پاره‌وقت ظرف ۱۲ ماه پس از فارغ‌التحصیلی است. این شاخص نشان‌دهنده توانایی یک دانشگاه برای پرورش استخدام شوندگان است و از سوی عملکرد اقتصادی کشوری که دانشگاه در آن واقع‌شده تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
در این رتبه‌بندی ایران نتوانسته است مقامی را از آن خود کند. در سال‌های گذشته فرار مغزها یکی از معضلات مهم در ایران به شمار می‌رود که شامل مهاجرت دانشجویان یا دانش‌آموختگان و متخصصان نخبه به دیگر کشورها برای امکان تحصیل، کار و یا زندگی بهتر می‌شود.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر