سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵

بخش:
اجتماعی - خبر - فرهنگی


فاطمه دانشور، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران، از وجود دو هزار کارتن‌خواب زن در پایتخت خبر داد.
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران گفته است این کمیته ۲۱ بازدید از حاشیه شهر تهران به ویژه هرندی داشته و عمده بازدیدها از ۲۳ شب تا سه صبح بوده است. این بازدیدها از محلات پرخطر منجر به ۶۳ گزارش در حوزه‌های زنان، کودکان، کارتن‌خوابی، ناامنی اجتماعی و … شد.
فاطمه دانشور، که در نشست خبری با موضوع «گزارش عملکرد کمیته اجتماعی در حوزه کودکان کار» سخن می‌گفت، با انتقاد از نگاه مردانه‌ای که در مدیریت شهری حاکم است گفت: «بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کارتن‌خواب زن در تهران داریم که مانند آقایان برای آنها گرمخانه مشخص نشده بود؛ در واقع برای زن‌ها فقط سامان‌سرا طراحی شده است.»
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: «این سامان‌سرا در لویزان و برای معتادان متجاهر ایجاد شده و نبود گرمخانه، NGO های فعال و… نشان می‌دهد ما باید بر روی زنان کارتن‌خواب و معتاد تمرکز بیشتری داشته باشیم.»
او همچنین فروش نوزادان توسط مادران معتاد را از دیگر مسائل قابل توجه دانست و گفت: «بر اساس ابلاغیه جدید شورای شهر بچه‌هایی که مادر معتاد دارند حتماً باید بعد از تولد سم‌زدایی شوند و به صورت فوریت این موضوع به بهزیستی اعلام شود تا آنها مسئولیت بچه را بر عهده بگیرند.»
در حالی رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران از وجود دو هزار زن کارتن‌خواب در تهران خبر داده که آبان ماه ۹۳ رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران  تعداد زنان کارتن‌خواب را  بیش از سه هزار تن اعلام کرده بود.
گفتنی است در سال‌های گذشته کارشناسان و مسئولان سازمان بهزیستی نسبت به افزایش آسیب‌های اجتماعی در ایران، به ویژه در کلان شهرها، هشدار می‌دهند. فقر و مهاجرت به شهرهای بزرگ از عمده‌ترین دلائل افزایش آسیب‌های اجتماعی در ایران است.

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر