یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶

بخش:
اقتصادی - خبر


یکی از نتایج سوء مدیریت ها تعطیل شدن دو کارخانه با سابقه و معتبر “ارج” و “آزمایش” در دولت یازدهم بود. با بیکار شدن صدها کارگر و پیامدهای منفی تعطیلی کارخانه ها در اقتصاد کشور، اکنون وضعیت فروش این دو کارخانه در هاله ای از ابهام قرار دارد. به گزارش “ایسنا”، پروژه واگذاری دو کارخانه آزمایش و ارج از مدت‌ ها قبل کلید خورد. دراین رابطه صحبت‌ ها و خبرها حاکی ازاین بود که کارخانه ارج تا پایان اردیبهشت ماه واگذار خواهد شد؛ هر چند در مورد کارخانه آزمایش شرایط به گونه دیگری پیش می‌ رفت و اظهارات مسوولان به خوبی نشان می ‌داد که خبری از واگذاری این کارخانه نخواهد بود.

در این رابطه “عباس هاشمی” مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در اردیبهشت ماه گذشته اعلام کرد: “در ارتباط با کارخانه ارج قیمت پایه کارشناسی مشخص شده و سرمایه‌ گذار نیز قبول کرده این قیمت پایه را بپذیرد ، وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز یک گروه تولیدی بسیار قوی نیز در کنار سرمایه ‌گذار قرار خواهد داد تا راه‌ اندازی این کارخانه به صورت مشترک قرار گیرد.” وی گفته بود که تکلیف کارخانه ارج در اردیبهشت مشخص خواهد شد.

براساس این گزارش، هاشمی در رابطه با کارخانه آزمایش نیز گفت: “واگذاری کارخانه آزمایش به یک بخش خصوصی با مشکلات خاصی مواجه شده و علی‌رغم جلسات متعددی که با مدیران و هیات مدیره بانک ملت در جهت حل و فصل مسایل انجام شده اما موضوع واگذاری با پیشرفتی روبرو نشده است.” به گفته وی، وضعیت کارخانه آزمایش در فرایند گیر و دار و مذاکره با مالک قبلی کارخانه است و واحد آزمایش تهران به مرودشت شیراز منتقل شده است و این کارخانه در تهران ماهیت تولیدی ندارد. علاوه بر این حکم توقیف ماشین‌آلات اخذ شده و بخش خصوصی متقاضی جدید نیز اعلام کرد که نمی‌ خواهد این گونه کار را ادامه دهد و تازه قصد دارد کارخانه جدیدی خریداری کند و پس از خرید برند آزمایش خط تولید را به راه بیاندازد. به گزارش “ایسنا”، وزیر صنعت، معدن و تجارت اخیرا با بی‌ خیال خواندن صاحبان کارخانه ارج و آزمایش بیان کرد که ده ‌ها جلسه با مسوولان این کارخانجات برگزار شده اما آنها عین خیال شان نیست و باید بدانند برای بقا، نیازمند سرمایه ‌گذاری اساسی هستند.

“نعمت‌زاده” با اشاره به این که از سال ‌ها قبل و پیش از آغاز به کار فعالیت دولت یازدهم دو کارخانه ارج و آزمایش تعطیل شده بودند و مسایل پیچیده‌ ای داشتند که به راحتی امکان حل آن ها وجود نداشت عنوان کرد که این واحدها سرمایه ‌گذاری جدید نداشتند و تنها تغییر مالکیت دادند و طبیعی است که وقتی چنین رویه‌ ای در واحدهای صنعتی رخ دهد محکوم به توقف تولید خواهند بود. هر چند واگذاری کارخانه آزمایش دور از ذهن به نظر می ‌رسید اما خبرها حاکی از واگذاری کارخانه ارج تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری بود. مساله‌ای که به نظر می ‌رسد با توجه به اظهارات اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم به ثمر نخواهد نشست و باید منتظر سرنوشت این دو کارخانه و به ویژه کارخانه ارج در دولت آینده باشیم.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر