یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶

بخش:
اقتصادی - خبر


در شرایطی که مشکلات اقتصادی و ناهنجاری های اجتماعی برای بسیاری از مردم مجالی باقی نگذاشته تا به ابعاد مختلف واقعیت های جاری نگاه کنند، صنایع ایران و از جمله صنعت کشتیرانی گام به گام رو به زوال می رود. به گزارش “جوان آنلاین”، قدمت صنعت کشتی‌ سازی با خودرو‌سازی در ایران برابر است، با این حال وضعیت کشتی‌ سازی در ایران از خودروسازی بسیار بدتر است این در حالی است که مقایسه صنعت کشتی‌ سازی ایران با کشتی ‌سازی هیوندای کره جنوبی نشان می‌ دهد صنعت کشتی‌ سازی ایران به رغم برخورداری از سرمایه و امکاناتی به مراتب بیشتر و کیفی‌ تر از هیوندای کره اما به دلیل سوء مدیریت حرفی برای گفتن در این حوزه ندارد.

بر اساس این گزارش، مجتمع کشتی‌ سازی بندرعباس و شرکت کشتی ‌سازی هیوندای کره ‌جنوبی در ابتدای دهه ۵۰ تاسیس شده‌ اند اما مجتمع کشتی ‌سازی بندرعباس با وضعیتی اسفبار فقط دارای پنج کارخانه است، اما شرکت هیوندا با مدیریت درست امروز بیش از ۵۰ کارخانه بزرگ در صنایع مختلف در دیگر کشورهای مختلف ساخته است و در صنایع مختلف سرمایه‌ گذاری می‌ کند. در این رابطه “اسحاق جهانگیری” معاون اول رییس‌جمهوری در سال ۹۵ در مراسم تحویل کشتی ایران کاشان در مجتمع ایزوایکو به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفته بود که این کشتی سفارش حدود یک دهه پیش بوده در حالی که توانایی ساخت سریع این کشتی در این مجموعه وجود داشته است، اما عدم تزریق اعتبارات و ساز و کار مالی نامناسب سبب شده تا ساخت این کشتی بسیار طولانی شود. از سوی دیگر امضای قرارداد ساخت ۱۰ فروند کشتی بین هیوندای کره جنوبی و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته حواشی زیادی داشت.

“علی‌اکبر غنجی” مشاور مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، می گوید: “طبق توافق کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران قرار است این کشتی‌ ها تا اواخر سال ٢٠١٧ به ایران تحویل شود در حالی ‌که در سال ۱۳۸۰، سفارش تعدادی کشتی را به سازندگان داخلی دادیم و بعد از ١١ سال آن ها را آن هم نصفه ‌و ‌نیمه تحویل گرفتیم و هنوز موتور نفتکش‌ هایی که قرار بود ساخته شود، در بندرعباس سردرگم است و تکلیف آن مشخص نیست. عدم تحویل به موقع سفارش ‌های داده شده به سازندگان داخلی در دو دهه گذشته باعث شده برخی از شرکت ‌های کشتیرانی از دادن سفارش ساخت کشتی‌ های مورد نیاز خود به سازندگان داخلی خودداری کنند، از طرفی شرکت‌ های سازنده کشتی نیز کمبود منابع مالی و سرمایه در گردش را مشکل اساسی در تهیه مواد مورد نیاز برای ساخت کشتی اعلام می ‌کنند.”


نظرات بسته است.

مطالب دیگر