شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶

بخش:
اقتصادی - خبر


در حالی که کشورهای چین و امارات متحده عربی در سال جاری بیشترین صادرات را به ایران داشته اند، میزان صادرات کالاهای ایران به خارج در وضعیت مناسبی نیست و آمارها نشان می دهد که تراز ۴ ماهه ی اخیر، منفی می باشد.
به گزارش “جوان آنلاین”، بر اساس آمار منتشره از ۲۰ کشور عمده طرف معامله طی چهار ماه نخست سال جاری حجم تجارت خارجی بالغ بر ۲۴ میلیارد ۵۳ میلیون و ۷۶۹ هزار دلار است، طبق جزییات به دست آمده میزان واردات از چین در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۹ درصد افزایش دارد.
جالب آن که در همین مدت ۴۲ درصد کالا بیشتر از امارات متحده عربی به ایران وارد شده است. طبق پیش بینی کارشناسان، صادرات در سال جاری روند کاهشی داشته که آمارها نیز این موضوع را تأیید می کند و یکی از دلایل عدم انتشار آمار نیز همین مساله بوده، زیرا پس از مانور دولت مبنی بر مثبت شدن تراز تجاری خارجی در سال ۹۵، اکنون تراز تجاری مجددا منفی شده است. بر اساس این گزارش طبق اطلاعات موجود از ۲۰ کشور عمده طرف معامله صادراتی، در این مدت ۱۰ میلیارد و ۲۰۶ میلیون و ۱۲۴ هزار دلار کالای ایرانی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۳ درصد تنزل پیدا کرده است. صادرات ایران در سال قبل بیش از ۱۵ میلیارد و ۳۱۱ میلیون دلار بوده است. اکنون طبق این آمار کفه ترازوی تجارت خارجی به نفع واردات بوده و با کسری بیش از ۳ میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار رو به رو است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر