امید صفری - بیروت

دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

بخش:
جهان - سیاسی - یادداشت‌ها


پس از ورود مستقیم ارتش ترکیه به شمال سوریه با مشارکت گروه‌های مسلح موسوم به ارتش آزاد سوریه و تصرف شهرهای جرابلس، اعزاز و نهایتاً شهر الباب تحت عنوان عملیات سپر فرات، غالب مقامات سیاسی و نظامی ترکیه، خوشحال از پیروزی و تصرف شهر الباب، تبلیغات گسترده‌ای در داخل و خارج ترکیه به راه انداختند و بیش از همه برای کردهای سوریه در شمال این کشور خط و نشان کشیدند.
بی شک، مقصد و هدف بعدی ترکیه و گروه‌های مسلح تحت حمایت آنها پس از الباب، حرکت به سمت شهر استراتژیک منبج بود چرا که آنها در این راه اهداف بسیار مهمی داشتند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– هموار کردن راه حمله به شهر رقه، مرکز خلافت خود خوانده داعش در قلب سوریه
– محدود و محصور کردن کردها در شمال سوریه و راندن آنها به شرق رود فرات
– ایجاد یک نوار و منطقه حائل و امن در جنوب مرزهای ترکیه و سوریه
– و در نهایت، داشتن دست بالا در مذاکرات صلح سوریه و نیز قرار داشتن در موقعیت برتر در برابر دولت سوریه و تحت فشار قرار دادن آن دولت.
اما، در همان زمان که نیروهای نظامی ترکیه و گروه‌های مسلح تحت حمایت آنها در حال تثبیت حضور خود در شهر الباب و تحکیم استحکامات خود بودند، ارتش سوریه با حمله‌ای گسترده، به مناطق مابین شهرهای الباب و منبج یورش برد و با تصرف بیش از سی روستا و شهرک در آن ناحیه و ایجاد حائل بین الباب و منبج، عملاً ترکیه را در انفعال قرار داد. این عملیات که با همکاری کردهای تحت حمایت آمریکا، نیروهای دموکراتیک سوریه، انجام شد، از پشتیبانی نیروی هوایی روسیه و حمایت سایر متحدان ارتش سوریه نیز همراه بود.
حال که نیروهای ترکیه و گروه‌های مسلح تحت حمایت آنها در منطقه میان شهرهای الباب و جرابلس و اعزاز و مرزهای جنوبی ترکیه محدود شده‌اند، باید دید که واکنش احتمالی آنان چه خواهد بود.
آنها تنها دو راه دارند:
١- به همین مناطق ذکر شده در فوق اکتفا کنند و همان‌جا بمانند.
٢- دست به یک اقدام نظامی گسترده و رویارویی مستقیم با ارتش سوریه بزنند.
احتمال اینکه ترکیه وارد جنگ مستقیم با ارتش سوریه شود بسیار ضعیف است، چرا که احتمال درگیری نظامی مستقیم با روسیه، ایران و یا حزب الله لبنان را به شدت افزایش می‌دهد، مذاکرات صلح سوریه ناکام می‌شود و منطقه را وارد یک مرحله بسیار خطرناک‌تری از تنش قرار می‌دهد.
ترکیه احتمالاً مجبور خواهد شد که به مناطقی که تاکنون در سوریه اشغال کرده است محدود بماند.
به هر حال باید صبر کرد و در روزهای آینده منتظر اتفاقات و وقایع جدیدی در این منطقه بود.

 


نظرات بسته است.