یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵

بخش:
جهان - خبر - سیاسی


تنش میان ترکیه و یونان در روزهای گذشته افزایش پیدا کرده و وارد فاز جدیدی شده است.
دو کماندوی ترک که گفته می‌شود در کودتای سال گذشته ترکیه دست داشته‌اند در حالی که قصد ورود غیرقانونی به یونان را داشتند، توسط پلیس این کشور بازداشت شدند.
در حالی که ترکیه بلافاصله استرداد این دو کماندو را از یونان خواستار شد، مقامات یونانی با رد این درخواست اعلام کردند: «باید مراحل قانونی پرونده این دو بر اساس قوانین کشور و قوانین بین‌المللی مورد بررسی دقیق قرار گیرد و سپس تصمیم نهایی اعلام شود.»
واکنش مقامات ترکیه به این اقدام یونان، ورود کشتی‌های جنگی ترکیه به آب‌های یونان و نزدیک شدن به جزیره سنگی امی یا بود. ترکیه در عین حال مدعی شد که این جزایر متعلق به ترکیه است و مرزهای دو کشور در منطقه دریای مدیترانه و اژه به‌طور کامل مشخص نشده و ترکیه می‌تواند در هر نقطه‌ای از این دریا در نزدیکی سواحل خود به تحقیقات و اکتشافات برای نفت و گاز دست بزند.
وضعیت مرزهای ترکیه و یونان در سال‌های گذشته زمینه ساز تنش میان دو کشور بوده و ترکیه بارها اعلام کرده قرارداد لوزان دارای مشکلاتی است و باید مفاد آن تغییر یابد.
پیمان لوزان پیمان صلحی بود که در تاریخ ۲۴ ژوئیه ۱۹۲۳ میلادی در شهر لوزان-سوئیس؛ برای حل و فصل مناقشه‌ای که از جنگ جهانی اول بین نیروهای متفقین و متحدین آغاز شده بود، امضا شد و در این پیمان مرزهای ترکیه و یونان نیز تعیین شد.
با ورود کشتی‌های جنگی ترکیه به آب‌های یونان و رد دوباره پیمان لوزان درباره مرز میان این کشور با یونان، مقامات یونانی واکنش نشان دادند.
روکوپیس پولوپلس، رئیس‌جمهوری یونان، روز شنبه، ۱۴ اسفندماه، با اشاره به تنش‌آفرینی نیروهای دریایی و هوایی ترکیه در دریای مدیترانه و دریای اژه گغت: «همسایگان ما به خوبی بدانند که یونان تحت هیچ شرایطی تمامیت ارضی خود را با کسی مورد بحث و تبادل‌نظر قرار نخواهد داد و نیروهای مسلح کشور با تمام توان از تمامیت ارضی کشور و مرزهای کشورشان و توافقات بین‌المللی دفاع خواهند کرد و به هر متجاوزی پاسخی دندان‌شکن خواهند داد.»
مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، نیز روز پنجشنبه، ۱۲ اسفندماه، با اشاره به افزایش تنش بین ترکیه و یونان گفت: «یونانیان به خوبی می‌دانند که ارتش و نیروهای مسلح ترکیه توانایی انجام چه کارهایی را دارند و اگر زمانی لازم باشد برخورد شدیدی خواهند کرد و اگر نیروهای یونان جرات کنند به خاک ترکیه پا بگذارند، خواهیم دید که چه جوابی دریافت خواهند کرد.»


نظرات بسته است.

مطالب دیگر