چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

بخش:
خبر - سیاسی


آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی امروز ۲۷ بهمن‌ماه در دیدار با تعدادی از مردم آذربایجان شرقی گفت: «یک عده‌ای تعبیر «آشتی ملی» را می‌گویند؛ این‌ها به نظر من معنی ندارد؛ مردم با هم متحدند؛ چرا می‌گویید آشتی؟ مگر مردم باهم قهرند؟ بله، مردم با آن کسانی که روز عاشورا آمدند وسط خیابان و با قساوت و بی‌حیایی، جوان بسیجی را در خیابان لخت کردند و کتک زدند، قهرند و آشتی هم نمی‌کنند».
 
او همچنین با اشاره به وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ افزود: «البته کسانی که با اصل انقلاب مخالف بودند و می‌گفتند انتخابات بهانه است و اصل نظام هدف ماست»، عده‌ای معدودند و در مقابل اقیانوس عظیم و پر طراوت ملت ایران، فقط یک قطره کوچک هستند».
 
سخنان امروز رهبر جمهوری اسلامی پاسخی واضح اما غیر مستقیم به سخنان محمد خاتمی، رییس‌جمهور دولت‌های هفتم و هشتم بود که هفته گذشته و پیش از راهپیمایی ۲۲ بهمن با اشاره به تهدیدهای دونالد ترامپ گفته بود: «معتقدم الان بهترین موقعیتی است که می‌توان فضای آشتی ملی را در کشور حکم‌فرما کرد».
 
خاتمی در بخش دیگری از سخنانش دوباره بر آشتی ملی تاکید و گفته بود: «به آشتی ملی و تحقق بیش از پیش همبستگی درونی امیدوارم که البته زمینه آن باید از سوی حاکمان فراهم شود».
 
هر چند محمد خاتمی مشخص نکرده بود منظورش از آشتی به طور دقیق آشتی چه کسی با چه کسی یا چه جریانی با چه جریانی است که عبارت «ملی» را در مورد آن مطرح کرده اما از دید بسیاری از تحلیلگران منظور او از آشتی ملی، چراغ سبز اصولگرایان و به ویژه آیت‌الله خامنه‌ای برای ورود اصلاح‌طلبان به بازی قدرت در جمهوری اسلامی با توجه به پیش رو بودن دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بوده است.
 
اکنون به نظر می‌رسد رهبر جمهوری اسلامی آب پاکی را روی دست اصلاح‌طلبانی که دوازده سال است منتظر بازگشت دوباره به بدنه قدرت هستند ریخته و آشتی با اصلاح‌طلبان را بی‌معنا ارزیابی کرده است.


نظرات بسته است.