شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵

بخش:
جهان - خبر


داعش در شهر موصل عراق، علیه غیرنظامیان از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.
خبرگزاری المیادین با انتشار این خبر، نوشت: «آثار به جا مانده بر روی پوست مجروحان، نشان‌دهنده استفاده داعش از مواد سمی حاوی گاز خردل در حملات خود به غیرنظامیان موصل است.»
این نخستین بار نیست که گروه تروریستی داعش از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.
موسسه مطالعاتی IHS در لندن که یک موسسه نظارت بر بحران است، نیمه پاییز ۹۵ با انتشار یک گزارش اعلام کرد،
تروریست‌های داعش از زمان حضور در عراق و سوریه، حملات شیمیایی متعددی به این دو کشور داشته‌اند.
بر اساس این گزارش، بیش از یک سوم حملات صورت گرفته در موصل و رقه، حملات شیمیایی بوده است.
در همین رابطه کامل امین، سخنگوی وزارت حقوق بشر عراق، فروردین‌ماه ۹۴، اعلام کرد: «تروریست‌های داعش برای جلوگیری از پیشروی نیروهای عراقی در شهر تکریت، از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده بودند.»
او با ابراز نگرانی در این باره تأکید کرده بود: «داعش در جنگ هیچ اصول اخلاقی را رعایت نمی‌کند یا به هیچ کنوانسیون بین‌المللی متعهد نیست، بنابراین، می‌توانیم هر انتظاری از داعش داشته باشیم. آنها از هر چیزی که دارند علیه غیرنظامیان استفاده می‌کنند».
پیش‌تر خبرگزاری‌ها از کشف مواد شیمیایی همچون گاز کلر و نیترات آمونیوم که  تروریست‌های داعش در بمب‌های کنار جاده‌ای و داخل خانه‌های تکریت کار گذاشته بودند، خبر دادند. تروریست‌های داعش قصد داشتند از این بمب‌های شیمیایی علیه نظامیان عراقی و نیروهای داوطلب که وارد تکریت شده بودند، استفاده کنند.
گفتنی است تروریست‌های داعش از جنگ‌افزارهای پیشرفته‌ای در عراق و سوریه استفاده کرده‌اند که نحوه تأمین آن همواره مورد پرسش بوده است. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد، تروریست‌های داعش از طریق عربستان سعودی و ترکیه، تجهیزات جنگی مورد نیاز خود را به عراق و سوریه انتقال می‌دهند.

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر