چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

بخش:
اقتصادی - خبر


مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ایران، امروز ۲۷ بهمن در نشست مشترک روسای حراست، بازرسی و حقوقی ادارات منابع طبیعی اظهار کرد: «سالانه ۲۰ تا ۲۵ هزار پرونده در ایران در حوزه منابع طبیعی تشکیل می‌شود که ۶۰ درصد آن در ارتباط با زمین‌خواری است».
 
او همچنین گفت: «حدود ۱۳۰ هزار پرونده تخریب و تصرف زمین در محاکم قضایی وجود دارد که در حال پیگیری است. از این تعداد ۱۶۰۰ پرونده، پرونده ستاره‌دار است به این منظور که عرصه‌های وسیعی از زمین خواری در این پرونده‌ها صورت گرفته است. این پرونده‌ها به صورت ویژه در دست بررسی قرار دارند»
 
زمین‌خواری یکی از تخلفاتی است که در سال‌های گذشته در ایران رواج یافته و متخلفان از طریق رانت و رابطه‌های دولتی اقدام به تصاحب زمین‌ها و راضی شهری و طبیعی می‌کنند.
 
به گفته کارشناسان اخذ سند از طریق”رأی الزام به تنظیم سند ” به‌واسطه رأی محاکم قضایی و فروش املاک بلاصاحب و رهاشده از طریق اجرای ثبت اسناد از شیوه‌های زمین‌خواری در کشور است.
 
برخی از زمین‌خواران نیز از شیوه‌های دیگری استفاده می‌کنند. آنان املاک بلاصاحب و رها شده را به‌عنوان وثیقه در رهن بانک‌ها برای دریافت وام قرار می‌دهند و در برخی موارد هم این املاک را به‌صورت همزمان به بانک‌های مختلف ارائه می‌کنند.
 
وثیقه قرار دادن این سندها برای آزادسازی متهمان دادگاه‌ها، گرفتن سند مالکیت و انتقال قطعی و فروش ملک به طور قطعی، ساخت بنا در زمین‌ها و املاک بلاصاحب یا دارای صاحبان متواری در خارج از کشور، دستکاری در متراژ املاک، فروش املاک بلاصاحب یا مجهول‌المالک که در طرح‌های عمرانی قرار گرفته‌اند، انتقال با آرای جعلی دادگاه‌ها، وثیقه قرار دادن ملک مجهول‌المالک یا رها شده و بلاصاحب برای خرید کالا از کارخانجات از دیگر شیوه‌های معمول زمین‌خواری در ایران است.
 
هر چند مشخص نیست چند هزار هکتار از اراضی ایران تاکنون با استفاده از رانت و انجام تخلف توسط افراد حقیقی تصرف شده است اما پرونده برخی از این زمین‌خواری‌ها رسانه‌ای شده است. واگذاری ۲۳ هزار مترمربع از اراضی مرغوب تهران واقع در دارآباد به ۱۶۰ نفر از نمایندگان مجلس نهم از جمله این پرونده‌ها بود.
 
یکی دیگر از پرونده‌های جنجالی زمین‌خواری مربوط به محمدجواد اردشیر لاریجانی بود. او که برادر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی و صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی است، به عنوان سیاستمدار، ریاضی‌دان و معاون بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند. در سال ۹۱ بر اساس ۱۲ برگ اسناد که در برخی رسانه‌ها منتشر شد، محمدجواد لاریجانی به غصب ۳۴۲ هکتار زمین در ورامین متهم شد اما این پرونده با گذشت پنج سال هنوز در دست بررسی است و یکی از همان ۱۳۰ هزار پرونده‌ای است که محاکم قضایی ایران وجود دارد.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر