جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵

بخش:
جهان - خبر


مجلس سنای آمریکا از جاسوس انگلیسی، کریستوفر ستیل، خواسته است که شواهدی درباره پرونده ترامپ-روسیه ارائه دهد.
خبرگزاری ایندیپندنت ضمن اعلام این خبر نوشت با افزایش فشار بر رئیس‌جمهور آمریکا، جمهوری خواهان و دموکرات‌ها در کنگره مشتاق هستند که دیدارهایی را در انگلستان یا مکانی بی‌طرف با کریستوفر ستیل ترتیب دهند.
از کریستوفر ستیل، جاسوس سابق ام.آی ۶ که گزارش جنجال‌برانگیز ترامپ را ارائه داده، درخواست شده است که در مقابل کمیته امنیتی مجلس سنای ایالات‌متحده که مسئول تحقیق درباره ارتباطات میان رئیس‌جمهور آمریکا و روسیه است، شهادت دهد.
پیش‌تر جان مک‌کین، کاندید پیشین جمهوری، واسطه‌ای به لندن فرستاد تا پرونده‌های آقای ستیل را از وی بگیرد؛ اطلاعاتی که پس از این اتفاق شخصاً به‌وسیله سناتور مک‌کین به دست رئیس اف.بی.آی جیمز فولی رسید.
دونالد ترامپ این گزارش را رد کرده و گفته است که پرونده ارتباط میان کرملین و او کاری جعلی است که به‌وسیله یک جاسوس شکست‌خورده سر هم شده است. در واقعیت اما کریستوفر ستیل همچنان یکی از افرادی است که نزد سازمان اطلاعات و امنیت بریتانیا و همتایان آمریکایی آن‌ها، جایگاه بالایی دارد.
ستیل هنوز به درخواست مجلس سنا برای شهادت و ارائه مدارک پاسخی نداده است، ولی نزدیکان وی گفته‌اند اگر شرایط امنیتی خاصی برقرار باشد، ایشان مایل هستند که این کار را انجام دهند.
این درخواست نمایندگان مجلس سنا پیرو اتهام تماس‌های مقامات دولت ترامپ با روس‌ها و نقش احتمالی روسیه در پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری رخ داده است.
گفته می‌شود جف سشنز، دادستان کل، در زمان مبارزات انتخاباتی ترامپ، با سفیر مسکو در آمریکا تماس داشته است.
ژنرال مایکل فلین، مشاور امنیت ملی قبلی ترامپ، پس از فاش شدن جزئیات ارتباطات مشابه وی با روس‌ها در ماه گذشته مجبور شد از سمت خود استعفا دهد.
همچنین رسانه‌های امریکا خبر داده‌اند، جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، در دسامبر سال گذشته، با سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در آمریکا، در برج ترامپ دیدار کرده‌است. ساختمان دونالد ترامپ در نیویورک  محل دیدارها و رایزنی‌های رئیس‌جمهوری منتخب و تیم او برای انتقال قدرت بود.
کوشنر همراه همسرش ایوانکا ترامپ و دو پسر دونالد ترامپ، اریک و دونالد جونیور، عضو کمیته انتقال قدرت بودند.

 

 

 

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر