چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶

بخش:
خبر - سیاسی


یک عضو هیات مرکزی نظارت بر امر انتخابات شوراهای شهر و روستای ایران می گوید رییس مجلس بر رعایت قانون و عدم توجه به ابلاغیه جدید دبیر شورای نگهبان در ارتباط با رد صلاحیت نامزدهای اقلیت دینی تاکید کرده است.

قاسم میرزایی نیکو در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، با اشاره حواشی ایجاد شده در رابطه با ابلاغیه دبیر شورای نگهبان در مورد جلوگیری از تایید صلاحیت کاندیداهای اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراهای شهر و روستا گفته است « پس از آن‌که در این رابطه با آقای لاریجانی صحبت کرده و موضوع را اطلاع دادیم، رییس مجلس به صورت کتبی دستور دادند که مُرّ قانون در برگزاری انتخابات شوراها انجام شود.

بنا بر این گزارش آقای لاریجانی گفته است « ابلاغیه دبیر شورای نگهبان خواسته‌ای غیرقانونی بود؛ چرا که نظارت بر انتخابات شوراها برعهده مجلس است و این مسئله ارتباطی به شورای نگهبان ندارد.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا ، یوناتن بت کلیا، نماینده آشوریان در مجلس نیز در نامه‌ای به علی لاریجانی، خواستار رسیدگی به موضوع نظر اخیر فقهای شورای نگهبان مبنی بر جلوگیری از ورود پیروان ادیان الهی به انتخابات شورای شهر و روستا شده و این نظر را در وضعیت سیاسی و بین‌المللی فعلی کشور به مصلحت ندانسته است. اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس نیز به ایسنا گفته است آقای لاریجانی «مستقیما به هیات نظارت بر انتخابات شوراها دستور داد مطابق قانون اقدام کند».

احمد جنتی ، دبیر شورای نگهبان روز سه شنبه در ابلاغیه ای به هیات‌های نظارت بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا که از سوی نمایندگان مجلس تشکیل می‌شود خواستارجلوگیری از تایید صلاحیت نامزدهای اقلیت‌های مذهبی دراین انتخابات شده بود. در این ابلاغیه آمده بود که در مناطقی که اکثریت آنها مسلمان هستند ، فقهای شورای نگهبان با توجه به نظرات آیت الله خمینی، انتخاب افراد غیرمسلمان را غیر شرعی می دانند.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر