چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶

بخش:
خبر - سیاسی






محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران از روز یکشنبه  ۲۵ فروردین سفر خود به سه کشور آسیای میانه و قفقاز ؛ ترکمنستان، گرجستان و قرقیزستان را از عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان آغاز کرد. وزیر خارجه ایران در ادامه سفرش روز ۲۹ فروردین با وزیر امور خارجه و رئیس پارلمان گرجستان دیدار کرد و سپس عازم بیشکک، پایتخت قرقیزستان شد.

آقای ظریف در آستانه سفرش مهم‌ترین اولویت سیاست خارجی ایران را افزایش مناسبات با کشورهای همسایه دانست و گفت که ایران قصد دارد فروش و صادرات کالاهای غیرنفتی و همچنین خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه را توسعه دهد.

با این وجود کشور تاجیکستان که اشتراکات فرهنگی و زبانی گسترده ای با ایران دارد جایی در لیست سفر وزیر خارجه ایران نداشت. کشوری که از زمان استقلال روابط سیاسی خوبی با ایران داشته است.

روابط ایران و تاجیکستان در دو سال اخیر به سردی گراییده است. حکومت ایران از محی ​الدین کبیری ، رهبر حزب نهصت اسلامی؛ حزب مخالف دولت تاجیکستان برای شرکت در بیست و نهمین “کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی” در تهران دعوت کرده بود. موضوعی که با اعتراض دولت تاجیکستان روبرو شد. دولت این کشور همچنین در سال‌های اخیر با اعزام دانشجو به ایران به دلیل هراس از نفوذ دینی ایران در تاجیکستان مخالفت کرده است.

از سوی دیگر امام علی رحمان، رییس جمهوری تاجیکستان در بحبوحه تنش سیاسی میان ایران و عربستان سعودی به ریاض سفر کرد که این امر با ناخشنودی حکومت ایران مواجه شد.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر