سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵

بخش:
اقتصادی - خبر


بر اساس آمار بانک مرکزی، در سال ۱۳۹۴ که سومین سال عملکرد دولت یازدهم محسوب می‌شود، ۲۶٫۴ درصد از خانوارهای شهری کشور فاقد حتی یک شاغل بوده‌اند. این برای اولین بار در تاریخ آماری ایران است که نسبت خانوارهای فاقد حتی یک شاغل از مرز ۲۵ درصد یعنی یک چهارم کل جمعیت شهری عبور می‌کند.
در حالی که سال‌های گذشته اقتصاد ایران با شرایطی به شدت بحرانی روبرو بوده و فشارهای معیشتی و بیکاری درصد بالایی از خانواده‌های ایرانی را در بر گرفته اما گویا سال ۹۴ اوج بحران اقتصادی در دهه‌های گذشته بوده است.
از سوی دیگر رقم خانوارهای فاقد حتی یک شاغل در سال ۹۴ که سومین سال عملکرد دولت یازدهم محسوب می‌شود، نسبت به آخرین سال عملکرد دولت دهم (سال ۱۳۹۱) بالغ بر ۳٫۱ واحد درصد بیشتر شده است.
در هشت سال دولت‌های نهم و دهم (۱۳۸۴ تا پایان ۱۳۹۱) به‌طور میانگین ۱۹٫۶ درصد از خانوارهای شهری کشور فاقد حتی یک شاغل بودند؛ اما همان‌طور که آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد تعداد این خانوارها در دولت یازدهم افزایش چشمگیری داشته است.
اما تنها آن ۲۶ درصد از جامعه شهری ایران نیستند که این روزها با بحران‌های کمرشکن اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند بلکه افراد شاغل نیز به غیر از خواص و آقازاده‌ها با مصائب مختلف اقتصادی روبرو هستند.
بر اساس گزارش‌های دولتی ۲۳ میلیون شاغل در ایران وجود دارد و از این میان ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کارگر و تحت پوشش قانون کار شناخته می‌شوند. اگر کارگری خوش شانس باشد و کارفرما با او قرارداد ببندد، بر اساس قانون کار حقوقی با حداقل ٨١٢ هزار تومان دریافت می‌کند که این رقم نشان‌دهنده زیر خط فقر بودن خانوارهای کارگری در ایران است.
از سوی دیگر وضعیت حقوق فرهنگیان نیز مانند کارگران زیر خط فقر محاسبه‌شده است. برای نمونه در حالی که خط فقر برای خانوارهای چهار نفره در کلان‌شهرها ۳٫۵ میلیون تومان برآورد شده است، حقوق یک معلم ۲ میلیون و۷۵۰ هزار تومان تعیین شده است.
حال آنکه بسیاری از کسانی که با طرح‌های سطحی و غیرکارشناسی شده دولت در بازه‌هایی وارد بازار کار شده‌اند نیز کمتر از یکسال بعد دوباره به دسته بیکاران کشور می‌پیوندند. این امر البته تنها مختص سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی نیست و برای نمونه در دولت احمدی‌نژاد نیز تعداد زیادی از این طرح‌ها، مبلغ قابل توجهی سرمایه را به باد داد و تعدادی را شاغل کرد اما تنها برای چند ماه!
جالب اینجاست برخی از آمارهایی که مرکز آمار ایران یا بانک مرکزی اعلام می‌کنند با احتساب همین افرادی است که به صورت موقت و پیرو طرح‌های ناپایدار و تبلیغاتی دولت وارد بازار کار شده‌اند.


نظرات بسته است.