سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵

بخش:
جهان - خبر


لغو روادید میان اوکراین و گرجستان با اتحادیه اروپا از ماه ژوئن ۲۰۱۷ عملیاتی می‌شود.
بر اساس تأیید اتحادیه اروپا شهروندان دو کشور اوکراین و گرجستان از بهار امسال می‌توانند می‌توانند بدون دریافت ویزای شینگن به هر ۲۶ کشور عضو سفر کنند و به مدت ۳ ماه در کشورهای عضو، اقامت (بدون اجازه کار) داشته باشند.
 
اتحادیه اروپا در برنامه‌ای با عنوان همگرایی همسایگان شرقی خود با این اتحادیه، برنامه لغو روادید را برای اتباع بلاروس، اوکراین، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، مولداوی و گرجستان در نظر دارد اما تا پیش از این تصمیم تنها مولدوای استانداردهای مورد نظر این اتحادیه را رعایت کرده و شامل لغو روادید شینگن برای اتباع خود شده بود.
 
هر چند رأی‌گیری برای این موضوع تاکنون چندین بار در اتحادیه اروپا به تعویق افتاده بود اما در نهایت در روز پنجشنبه ۲ فوریه این مصوبه با اکثریت آرا (۵۵۳ رأی مثبت) تصویب شد.
 
با تصویب نهایی این طرح، دارندگان پاسپورت بیومتریک گرجستانی هر ۱۸۰ روز به مدت ۹۰ روز می‌توانند آزادانه به کشورهای عضو شینگن سفر کنند. این طرح، ۹ ماه آزمایشی انجام می‌شود و در صورتی که شهروندان گرجی درخواست پناهندگی کرده و یا بیش از ۹۰ روز اقامت کنند، به‌طوری که باعث افزایش ریسک در سیاست‌های عمومی و یا امنیت داخلی اتحادیه اروپا شوند، گرجستان از این طرح کنار گذاشته می‌شود.


نظرات بسته است.