جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵

بخش:
جهان - خبر


علی حیدر، وزیر آشتی ملی سوریه، تأکید کرده است که این کشور قصد دارد مسئله مداخله نظامی ترکیه در شمال سوریه را در مرحله نخست به شکل سیاسی حل کند.
حیدر در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اعلام کرد که سیاست و مواضع دولت سوریه در قبال حضور نیروهای ترکیه تغییر نکرده است و دمشق این مسئله را تجاوز به حاکمیت سوریه و اشغالگری می‌داند.

وی با اشاره به اینکه احتمال درگیری مستقیم با ترکیه وجود دارد، گفت: «انتخاب مکان، زمان و مکانیزم این درگیری بر عهده رهبری سیاسی و فرماندهی نظامی است. شاید بهتر باشد که [این مسئله] در مرحله نخست به ‌صورت سیاسی حل شود و به درگیری مستقیم بدل نشود».

گفتنی است در حالی که دولت اردوغان حامی گروه‌های تروریستی است و اگر حمایت‌های مالی، اطلاعاتی و لجستیک این دولت نبود، خیل عظیمی از بنیادگراهای اسلامی و تروریست‌ها نمی‌توانستند به سوریه و عراق برسند؛ اکنون همین دولت به بهانه سرکوب داعش و در واقع برای گسترش عمق استراتژیک خود، کسب غنیمت سرزمینی و نیز کنترل و مهار نیروهای کردی در شرق فرات، نیروهای سپر فرات را در نقض آشکار قوانین و معاهدات بین‌المللی وارد خاک سوریه کرده است.

اما ارتش کلاسیک و پیش رفته و مدعی ترکیه که از حمایت گروه‌های تروریستی مانند تیپ ترکمن‌های سلطان مراد برخوردار است، ماه‌هاست در برابر مقاومت و جنگ پارتیزانی داعش زانوزده است. اگر چه ارتش ترکیه امروز با دادن کشته‌های بسیار و تلفات سنگین اعلام کرد وارد الباب شده است، اما تلفات سنگین و شکست‌های پی‌درپی که داعش در این شهر به سربازان ارتش نو عثمانی وارد کرد در کارنامه ارتش ترکیه و تاریخ جنگ‌های نامتقارن برای همیشه باقی خواهد ماند.

از سوی دیگر در حالی که ترکیه به‌صورت آشکار قوانین بین‌المللی را نقض و به حاکمیت سوریه تجاوز کرده است؛ اردوغان طی اظهارات گستاخانه در بحرین، استان چهاردهم سابق ایران، ایران را به دنبال کردن شاهنشاهی و گسترش مرزها متهم کرد. وزیر خارجه این کشور نیز به ایران توصیه کرد در مرزهای خود باقی بماند!

اینکه اردوغان خواهد توانست این شهر را حفظ کند یا دوباره با تک سنگین داعش، نیروهای ارتش ترکیه شهر الباب را رها کرده و عقب خواهند نشست در روزهای آینده مشخص خواهد شد؛ اما آنچه روشن است ترکیه این شهر استراتژیک سوری را اشغال کرده است.

این در حالی است که ارتش سوریه به فرماندهی سهیل حسن از جنوب در حال نزدیک شدن به الباب است. برخورد دو ارتش در الباب، گمانه‌زنی‌هایی را در مورد رفتار آتی این نیروها در منطقه تماس برانگیخته است.

با این شرایط درگیری سوریه و ترکیه در الباب می‌تواند شعله‌های جنگ را وسعت ببخشد و علاوه بر جنگ نامتقارن، جنگ نیروها و ارتش‌های رسمی را نیز آغاز کند.

قاعدتاً حضور ترکیه در الباب و امکان درگیری سوری‌ها با سربازان اردوغان به معنی درگیری جدی‌تر ایران و ترکیه است چیزی که در لحن و کلام مقامات ترک هم خود را نشان می‌دهد.

در هفته‌های گذشته دولت ترکیه مانور قدرت را در حوزه دیپلماسی و جنگ الفاظ و پروپاگاندا شدت بخشیده و این در حالی است که مقامات وزارت خارجه ایران انفعال رقت‌باری را پیش گرفته و در عمل به واکنش‌های نیم‌بند بسنده کرده‌اند.

به نظر می‌رسد شلیک به لفاظی‌های دیپلماتیک ترکیه باید در زمین اقتصادی آغاز شود و با تحرک دیپلماتیک اوج بگیرد.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر