شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۶

بخش:
جهان - خبر


خبرگزاری رویترز گزارش داده دولت دونالد ترامپ به کنگره ابلاغ کرده که قصد دارد قرار داد فروش ۱۹ جنگنده F-۱۶ ساخته شده در شرکت لوکهید مارتن به همراه برخی جنگ‌افزارهای دیگر به کشور بحرین را اجرایی کند.
خبرگزاری رویترز افزوده است.
ارزش این قرارداد حدود ۵ میلیارد دلار است و سال گذشته توسط باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین امریکا، به دلیل نگرانی از نقض حقوق بشر در بحرین، تعلیق شده بود.
وزارت امور خارجه آمریکا ماه سپتامبر گذشته، تعلیق اجرای این قرار داد را به کنگره ابلاغ کرده بود. دلیلی که آن هنگام وزارت امور خارجه برای اقدامش ارائه داد، به نگرانی‌هایی درباره عدم پایبندی بحرین به وعده‌هایش برای بهبود وضعیت حقوق بشر اشاره داشت.
در کنار جنگنده‌ها، قرار است آمریکا، ۲۳ موتور، تعدادی رادار، چند سامانه الکترونیکی دیگر و اسلحه هوا به هوا و هوا به زمین به بحرین بفروشد.
قرار است کنگره آمریکا طی ۴۰ روز بر پایه قانون صادرات اسلحه، نظر خود را درباره این قرار داد اعلام کند.
پیش‌تر و در بیستم اسفندماه نیز خبرگزاری ایندیپندنت گزارش داد  وزارت خارجه دولت ترامپ مجوز فروش اسلحه به عربستان را،، که به‌وسیله باراک اوباما متوقف‌شده بود، صادر می‌کند.
قرارداد فروش اسلحه به عربستان نیز یک قرارداد چند میلیون دلاری است و به دلیل نگرانی‌هایی درباره نقض حقوق بشر در عربستان به‌وسیله باراک اوباما در اواخر دوران ریاست‌جمهوری‌اش متوقف‌شده بود.
مقامات رسمی اعلام کرده‌اند که این قرارداد برای اجرایی شدن نیاز به تأیید کاخ سفید دارد.
سال گذشته، دولت باراک اوباما مجوز قراردادی به ارزش ۱٫۱۵ میلیارد دلار برای فروش تانک و خودروهای زرهی به عربستان راا صادر کرد. ۶۰ عضو مجلس نمایندگان با این قرارداد مخالفت کردند.
این در حالی است که ماه گذشته خبرگزاری گاردین در گزارشی اعلام کرد مبادلات سامانه‌های عمده سلاح در پنج سال گذشته به بالاترین میزان از زمان جنگ سرد رسید و خاورمیانه تقریباً واردات خود را دو برابر کرده است.
موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم روز دوشنبه، ۲ اسفندماه عنوان کرد که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ مقدار اسلحه‌ای که خریدوفروش شده است نسبت به تمام دوره‌های پنج‌ساله دیگر پس از ۱۹۹۰ بیشتر است. عربستان سعودی که حمله‌ای نظامی علیه یمن را رهبری می‌کند و منجر به مرگ صدها شهروند شده است، دومین واردکننده سلاح در جهان پس از هند است که حجم واردات خود را به ۲۱۲% افزایش داده و بیشتر این ادوات نظامی را از ایالات‌متحده و بریتانیا خریداری کرده است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر