جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

بخش:
جهان - خبر


نیکی هَلِی، سفیر ایالات‌متحده در سازمان ملل، روز پنجشنبه، ۱۰ فروردین، گفت که امریکا در سیاست‌های خود در قبال کشور نابودشده از جنگ (سوریه)، دیگر بر برداشتن اسد تمرکز ندارد.
اولویت ما دیگر این نیست که بنشینیم و تمرکز کنیم اسد را از کشور بیرون کنیم. اولویت ما این است که ببینیم چگونه می‌شود کارها را پیش برد.
هَلِی که در مصاحبه با گروهی از خبرنگاران سخن می‌گفت افزود: «ما نمی‌توانیم همانند تشکیلات قبل (اوباما) بر اسد تمرکز کنیم.»
او همچنین افزود: «اولویت ما چگونگی انجام مسائل است و اینکه به چه کسی به منظور همکاری جهت ایجاد تغییر واقعی برای مردم سوریه نیاز داریم.»
همچنین رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا، که برای ملاقات با مقام‌های ارشد ترکیه به این کشور سفر کرده است روز پنجشنبه، ۱۰ فروردین، در یک نشست خبری مشترک با مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت: «به نظر من مردم سوریه درباره سرنوشت بلندمدت بشار اسد تصمیم خواهند گرفت.»
تیلرسون در این نشست خبری گفت که ایجاد حوزه‌های ثبات در سوریه محور مذاکرات او و مقامات ترکیه را تشکیل داد و گزینه‌های مختلف در مورد ایجاد مناطق امن در داخل سوریه مورد بررسی قرار گرفت.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در دوران تبلیغات انتخاباتی گفته بود که در صورت انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور، مناطق امنی را در سوریه ایجاد خواهد کرد تا شهروندان فراری از جنگ در آن کشور بتوانند به جای پناهندگی به خارج، در این مناطق اقامت کنند.
گفته های جدید مقامات آمریکایی با مواضع این کشور در دوران باراک اوباما، که بر کناره‌گیری بشار اسد از قدرت تاکید داشت، تفاوت دارد. این در حالیست که بسیاری از متحدان منطقه‌ای آمریکا خواهان برکناری بشار اسد هستند.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر