چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶

بخش:
خبر - دانش


یک سیاه‌چاله کلان‌جِرم با سرعت سرسام‌آور پنج میلیون مایل در ساعت در فضا در حال حرکت است.
به گزارش خبرگزاری ایندیپندنت، ناسا این موضوع را بر اساس عکس‌های تلسکوپ هابل که نشان می‌دهند این سیاه‌چاله در فاصله هشت میلیارد سال نوری از زمین، به‌وسیله امواج گرانشی در کهکشان به این‌سو و آن‌سو می‌رود.
سیاه‌چاله‌ها قُلدرهای فضا هستند. آن‌ها آن‌قدر پرجرم هستند که میدان جاذبه‌شان اجازه نمی‌دهد هیچ نوری از آن بگریزد. بزرگ‌ترین سیاهچاله‌ها بانام کلان جرم خوانده می‌شوند که جرمی برابر با میلیاردها خورشید دارند. این پدیده‌ها در مرکز همه کهکشان‌ها ازجمله کهکشان راه شیری در تلاطم هستند، تشکیل ستاره‌ها را کنترل می‌کنند و حتی خود ساختار فضا-زمان را نیز می‌توانند دگرگون کنند. انرژی زیادی برای به حرکت درآوردن یک سیاه‌چاله لازم است.
اما در فاصله هشت میلیارد سال از زمین، در کهکشانی بانام ۳g۱۸۶، کیهان‌شناسان کشف کرده‌اند که یک سیاه‌چاله کلان جرم از تخت شاهی خود به بیرون پرتاب‌شده است. در حال حاضر این کهکشان با سرعت تقریباً ۵ میلیون مایل بر ساعت در حال حرکت است. یک پژوهشگر دراین‌باره گفته است که تنها یک‌چیز می‌تواند یک سیاه‌چاله کلان جرم را این‌گونه از جا بکند: امواج گرانشی.
امواج گرانشی، نوساناتی در فضا-زمان هستند که نخستین بار ۱۰۰ سال پیش در نظریه نسبیت اینشتین پیش‌بینی شدند، این امواج به‌قدری ضعیف هستند که به‌سختی می‌توان آن‌ها را آشکارسازی کرد. به گفته‌ی دانشمندان امواج گرانشی براثر رویدادهای عظیم کیهانی، مثل ادغام سیاهچاله‌ها یا برخورد ستاره‌های نوترونی یا در لحظه‌ی بیگ بنگ ایجاد می‌شوند و می‌توانند اثراتشان در فضا- زمان وجود داشته باشد. امواج گرانشی برای اولین بار به‌صورت مستقیم توسط رصدخانه تداخل لیزری امواج گرانشی (LIGO) آشکار شد. این آشکارساز صدای ادغام دو سیاهچاله را شنید که موج گرانشی منتشر کردند.
در مقاله‌ای که هفته آینده در مجله ستاره‌شناسی و اخترفیزیک منتشر خواهد شد، مارکو پیابرگ و همکارانش دلیل این رویداد را توضیح خواهند داد. برای درک سرعت حرکت این سیاه‌چاله می‌توان گفت که با شتابی که دارد می‌تواند فاصله بین زمین تا ماه را در تنها سه دقیقه طی کند! دلایلی غیر از امواج گرانشی نیز برای این پدیده ارائه شده‌اند که هرکدام پرسش‌های بیشتری را به همراه می‌آورد. هر اتفاقی که برای این سیاه‌چاله افتاده باشد، یک چیز حتمی است و آن این است که سواری وحشیانه‌ای را پشت‌سر می‌گذارد.‌


نظرات بسته است.

مطالب دیگر