چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶

بخش:
گزارش


برخی از دموکرات‌هایی که از دیپلماسی حمایت می‌کردند، لایحه‌ای را امضا کرده‌اند که دوباره ما (آمریکا) را در مسیر جنگ با ایران قرار می‌دهد.
وقتی ترامپ پیروز انتخابات شد، بسیاری نگران بودند که رسیدن وی به ریاست جمهوری، به دلیل علاقه‌ای که ترامپ به نابودی موافقت‌نامه اتمی ایران داشت، می‌تواند به جنگ امریکا و ایران بینجامد. اینک، به لطف مجلس سنای ایالات‌متحده، ما ممکن است که یک‌قدم به سناریوی این کابوس نزدیک‌تر شده باشیم: سنای ایالات‌متحده قرار است قانونی را تصویب کند که بر اساس آن انگشت ترامپ بر کلید آغاز جنگی خونین با ایران قرار می‌گیرد.
«سند ۲۰۱۷ در مقابله با فعالیت‌هایی که ایران در برهم زدن ثبات انجام می‌دهد (S.۷۲۲)»، که ارائه شدنش با نشست سالانه آیپک هم‌زمان شد، به ترامپ ابزار جدیدی برای سرپیچی از برجام می‌دهد. احتمالاً شوک‌برانگیزترین مورد درباره این موضوع این باشد که تعدادی از سناتورهای دموکرات مجلس سنا نیز به سناتورهای جمهوری‌خواه پیوسته‌اند تا به ترامپ یکی از خطرناک‌ترین اختیارات ممکن را اعطا کنند؛ اختیاراتی که می‌توانند ما و ایران را دوباره در مسیر جنگ قرار دهند. در میان تأیید کنندگان این قانون نام افرادی که سوگند خورده بودند توافق‌نامه اتمی ایران را پاره خواهند کرد در کنار سناتورهایی به چشم می‌خورد که از حامیان برجام بودند.
بااین‌وجود، سناتورها قانونی را امضا می‌کنند که نیاز به تأییدیه‌هایی (در مسائل) غیر اتمی نیز دارد که بر اساس آن‌ها رئیس جمهور دیگر نمی‌تواند تحریم‌هایی که قرار بود در مراحل پایانی توافق‌نامه اتمی برداشته شوند را بردارد. حال چرا دموکرات‌ها سندی را امضا می‌کنند که توافق‌نامه اتمی را زیر پا می‌گذارد؟ بحثشان این است که این قانون به ترامپ امکان بررسی مسائل ایران را به شکل مورد به مورد می‌دهد و معنای این سخن سناتورها این است که احترام به برجام یا پاره کردن آن ازاین‌پس در دستان دونالد ترامپ خواهد بود.

این سند به ترامپ این امکان را نیز می‌دهد که مؤسسات ایرانی که از لیست تحریم‌ها حذف‌شده بودند را دوباره تحریم کند؛ شامل هر موسسه یا فردی که-دانسته یا نادانسته- در رابطه با برنامه موشکی ایران باشد. در پایان این سند نیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان یک گروه تروریستی تعیین خواهد شد. سپاه پاسداران یک تشکیلات مسئله‌داری است که در سال‌های تحریم اقتصادی توانست سود بسیاری زیادی از جیب مردم ایران به دست بیاورد. پیش‌ازاین افرادی درون سپاه پاسداران بودند که به دلیل ارتباط با برنامه موشکی تحریم شده باشند ولی قرار دادن کل مجموعه سپاه در لیست گروه‌های تروریستی اقدامی بسیار خطرناک است؛ اقدامی که اوباما و جرج بوش در برابر آن ایستادگی کردند، اما با سرکار آمدن ترامپ، آیپک بر خواست خود برای قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی پافشاری می‌کند.
اگر این لایحه ارائه شده به تصویب برسد، می‌توان انتظار واکنش بدی از جمهوری اسلامی داشت. در حال حاضر نیروهای ایرانی در کنار نیروهای آمریکایی علیه داعش می‌جنگند و تعیین سپاه پاسداران به‌عنوان گروهی تروریستی باعث بروز مشکلات جدی‌ای خواهد شد.
با هزاران حامی که آیپک دارد و لابی‌گری که با سناتورها می‌تواند داشته باشد، احتمال بسیار قوی برای تأیید این لایحه وجود دارد. اگر تمام جمهوری خواهان رأی مثبت بدهند و تنها یک دموکرات به آن‌ها اضافه شود، تعداد رأی‌ها به ۶۰ می‌رسد و سنا قانون تصویب‌شده را برای دونالد ترامپ در کاخ سفید خواهد فرستاد. موضوعی که می‌تواند ما را در مسیر جنگ قرار دهد و میراث اوباما خیلی زودتر ازآنچه فکرش را می‌کردند به‌وسیله مخالفان برجام بر باد خواهد رفت.

منبع: هافینگتن پُست
ترجمه و تنظیم: مجید بچاوی


نظرات بسته است.

مطالب دیگر