محمدرضا یزدان‌پناه: شاید بتوان رجب طیب اردوغان را منفورترین سیاستمدار این روزهای جهان دانست. رئیس جمهور ترکیه به دلیل صدور فرمان حمله ارتش این کشور به مناطق عمدتا کردنشین شمال سوریه، با موجی از خشم و نفرت جهانی مواجه است.

 

اردوغان هم بنیانگذار و هم رهبر حزب عدالت و توسعه ترکیه است. این حزب در سال‌های اخیر با ترکیب پان عثمانیسم با ایدئولوژی شیطانی اخوان‌المسلمین، تمام تلاش خود را برای کمرنگ کردن هرچه بیشتر جنبه‌های لاییک جمهوری ترکیه به عنوان میراث آتاتورک انجام داده است.

 

در ایران، نهضت آزادی را می‌توان بدیل حزب عدالت و توسعه ترکیه و شاخه ایرانی اخوان‌المسلمین دانست.

 

متن زیر، پیام تبریک ابراهیم یزدی، دبیرکل پیشین نهضت آزادی به رجب طیب اردوغان در هفت مرداد ۱۳۸۶ پس از پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی پرمناقشه آن سال ترکیه است.

 

سندی دیگر از اینکه سران، اعضا و هواداران نهضت آزادی، و به طور کلی ایدئولوژی موسوم به «ملی – مذهبی»، تنها نماینده نهضت جهانی اسلام در ایران هستند و نه بیشتر!

 

سران نهضت آزادی و ملی – مذهبی، همانطور که نقش خود در برآوردن خمینی و روی کار آوردن این «نکبت» را انکار می‌کنند، این روزها درباره حمایت خود از دیکتاتور خونخوار و اسلامگرایی به نام اردوغان هم سکوت کرده‌اند.

 

❗متن نامه ابراهیم یزدی به اردوغان در سال ۱۳۸۶:

 

برادر ارجمند جناب آقای رجب طیب اردوغان، دبیرکل حزب عدالت و توسعه و نخست وزیر محترم جمهوری ترکیه

 

با سلام و احترام، پیروزی چشمگیر حزب عدالت و توسعه به رهبری جنابعالی، در جلب حمایت مردم ترکیه در یک انتخابات آزاد رقابتی و منصفانه، نشانه‌ای روشن از قدرشناسی و سپاس مردم ترکیه از خدمات مفید و موثر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی حزب عدالت و توسعه است.

 

تجربه گرانبهای دین‌مداران واقع‌گرا در ترکیه از قدرت و سیاست نشان داد که چگونه می‌توان بدون سوءاستفاده از احساسات مذهبی مردم در مبارزات سیاسی، با ارائه خدمات صادقانه مورد نیاز مردم، حمایت سیاسی آنان را جلب کرد و نیز آزادانه و عاشقانه به دل‌های شیفته حق وارد شد.

 

اینجانب از طرف خود و شورای مرکزی و اعضا و علاقه‌مندان نهضت آزادی ایران این پیروزی را به شما و همکارانتان در حزب عدالت و توسعه، بویژه جناب آقای عبدالله گل صمیمانه تبریک می‌گویم.

 

از خداوند یکتا پیروزی و سرافرازی بیشتری را برای شما و ملت بزرگ ترکیه آرزو دارم.

 

خدا یار و نگهدارتان باد.

 

با تقدیم احترام
دکتر ابراهیم یزدی
دبیر کل نهضت آزادی ایران و وزیر اسبق امور خارجه جمهوری اسلامی ایران


نظرات بسته است.