علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی ۲۱ ساله که پس از بازداشت در تیرماه ۱۳۹۷ در دادگاه انقلاب اسلامی به اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «توهین به مقدسات» به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده بود، شامگاه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ در زندان فشافویه از سوی دو زندانی جرائم خطرناک با سلاح سرد مورد سوء قصد قرار گرفت و بر اثر جراحات وارده جان باخت. این جنایت هولناک بار دیگر روشن کرد که جمهوری اسلامی از هر ابزاری برای حذف شهروندان منتقد استفاده می‌کند.

 

مسؤولیت حفظ سلامت و جان زندانی بر عهده قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است و هرگونه سهل‌انگاری در این خصوص از جمله ممانعت از درمان مناسب زندانیان، عدم رعایت اصل تفکیک جرایم و تحریک مجرمان خطرناک برای حمله و سوء قصد به جان بهترین فرزندان میهنمان نباید برای این رژیم ظلم و جهل بی‌هزینه باشد. ما جمعی از زندانیان سیاسی پیشین و مدافعان حقوق بشر، قتل علیرضا شیرمحمدعلی را به شدت محکوم می‌کنیم و بر این باوریم که رژیم جمهوری اسلامی در ایران علیرضا شیرمحمدعلی را کشته است و هشدار می‌دهیم که مسئولیت قتل این زندانی سیاسی نباید به چند عنصر دون‌پایه فروکاسته شود.

 

ستاندن جان زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان‌های رژیم جمهوری اسلامی قدمتی به درازای عمر این رژیم فاشیستی دارد و در سال‌های اخیر شدت بیشتری گرفته است. قوه قضائیه جمهوری اسلامی مستقیم و غیرمستقیم بستر مرگ را برای زندانیان سیاسی – عقیدتی فراهم می‌کند. ستار بهشتی در بازداشت و تحت شکنجه روحی و جسمی به قتل رسید. بسیاری دیگر همچون اکبر محمدی، هدی صابر و وحید صیادی‌نصیری دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند و به دلیل عدم رسیدگی عامدانه از سوی زندانبان‌ها و سرکرده‌هایشان جان خود را از دست می‌دهند. مبارزانی دیگر مانند علیرضا شیرمحمدعلی نیز قربانی عدم رعایت اصل تفکیک جرائم می‌شوند و با تحریک و تشویق مستقیم مسئولان زندان، مورد سوءقصد قرار می‌گیرند و به قتل می‌رسند.

 

سینا قنبری، سارو قهرمانی، زهرا کاظمی، کاووس سیدامامی و … نیز از جمله زندانیان سیاسی – عقیدتی هستند که توسط جمهوری اسلامی به قتل رسیده‌اند.

 

هم‌اکنون بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی همانند علیرضا شیرمحمدعلی بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان‌های جمهوری اسلامی محبوسند و هر روزه مستقیم یا غیرمستقیم از سوی مسئولان زندان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند و با خطرات جانی مواجهند.

 

ما نگرانی شدید خود را نسبت به شرایط حاکم بر زندانیان سیاسی و عقیدتی اعلام می‌کنیم و از تمام نهادهای حقوق بشری و بین‌المللی مسئول در این زمینه و نیز فعالان حقوق بشری، سیاسی و مدنی که در راه مبارزه با حاکمیت جمهوری اسلامی گام بر می‌دارند، درخواست می‌کنیم که صدای همه زندانیان سیاسی باشند و با حمایت همه‌جانبه از زندانیان گمنام صدای آنها را به گوش دنیا برسانند و از تلاش برای برملاکردن ماهیت حقیقی این حکومت تباه و ناقض حقوق بشر دست نکشند.

 

علیرضا شیرمحمدعلی نخستین زندانی سیاسی نیست که در زندان‌های جمهوری اسلامی جان خود را از دست می‌دهد ولی امیدواریم با سرنگونی هرچه زودتر این حکومت ویران‌گر و ضدانسانی و روی‌ کار آمدن حکومتی که آزادی بیان و عقیده را تضمین کند، دیگر زندانی سیاسی – عقیدتی نداشته باشیم.

 

اسامی امضاءکنندگان:

 

احمد باطبی
اردشیر زارع‌زاده
آرش اشایی
آرش همپای
بهروز جاوید تهرانی
بهمن صادقی نور
پدرام رفعتی
پوریا ابراهیمی
حسام شهسواری
داریوش زند
رضا بوکانی
سپیده پورآقایی
سعید درخشندی
سلمان سیما
سیاوش بهمن
شرر کنور تبریزی
شکوفه آذر ماسوله
شهرام الیاسی
شیما بابایی
عبدالرضا احمدی
کاوه شیرزاد
محمد علیجانی
محمد مظفری
محمدرضا یزدان‌پناه
مریم شریعتمداری
مسعود باباپور
نادر لطفی
نگار شاه‌پری
نیک‌‌آهنگ کوثر
هومان موسوی


نظرات بسته است.