خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام جمهوری اسلامی گزارش داده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پنجشنبه ۳۰ خرداد، از طریق عمان پیامی فوری و محرمانه به سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی فرستاده و به او فرصت کوتاهی داده که یا مذاکره با آمریکا را بپذیرد یا پذیرای حمله نظامی باشد.

 

در گزارش رویترز به نقل از مقام‌های جمهوری اسلامی آمده که ترامپ به خامنه‌ای تأکید کرده که با جنگ مخالف است اما جمهوری اسلامی «فرصت کوتاهی» برای تصمیم‌گیری دارد.

 

مقام ناشناس جمهوری اسلامی به رویترز گفته که پاسخ ابتدایی آنها به واسطه‌های عمانی این بوده که رهبر جمهوری اسلامی با مذاکره مخالف است اما پیام رئیس جمهور آمریکا به او انتقال داده می‌شود.

 

خامنه‌ای پیشتر با بیان اینکه نه جنگ می‌شود و نه مذاکره می‌کنیم، از مقاومت به عنوان راه حل خود در برابر آمریکا نام برده بود.

 

به نظر می‌آید این پیام محرمانه ترامپ به خامنه‌ای بود که رئیس جمهور آمریکا را در آخرین دقیقه از بمباران مواضع و تاسیسات سپاه در واکنش به ساقط کردن هواپیمای بدون سرنشین ارتش آمریکا منصرف کرد.

 

پیشتر نیویورک‌تایمز گزارش داده بود که هواپیماهای جنگی آمریکا برای بمباران مواضع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پرواز درآمده بودند اما این عملیات در آخرین ثانیه‌ها به دستور ترامپ لغو شد.


نظرات بسته است.