سعید بشیرتاش: با توجه به ادعاهاى دروغ و انتشار اطلاعات غلط از سوى اشخاصى، اکثرا با پیشینه‌هاى سیاسى خاص، با اصرار دوستان و استدلال اینکه ممکن است سکوت موجب تثبیت دروغ‌هاى شاخدار شود تصمیم گرفتم توضیحاتی در مورد حزب همسرم، دریا صفایی و انتخابات اخیر بلژیک بدهم، هرچند که پیش از آن باید بر این نکته تکیه کنم که برای من، به عنوان یک فعال سیاسی اپوزیسیون، این ایران و منافع و مصالح آن است که اصل و محور است، نه مسائل داخلی کشورهای خارجی.

 

یکى از موضوعاتى که در این چندروزه بارها در شبکه‌هاى اجتماعى مورد بحث قرار گرفت این بود که دریا با عضویت در یک «حزب راست افراطى»، که به شدت ضدمهاجر و اسلام‌ستیز است، به پارلمان بلژیک راه یافته است. البته طرح این ادعا از سوى کسانی که وابسته به احزاب چپ‌گراى افراطى هستند – که با همین استدلال‌هاى عجیب و غریبشان زمانی شارل دوگل را دیکتاتور و فاشیست مى‌خواندند – جاى تعجب ندارد اما واقعیت‌ها چیز دیگرى است و اگر شما چنین سخنی را در فلاندرن (بخش هلندى‌زبان بلژیک که اکثریت مردم بلژیک را تشکیل می‌دهد) بگویید شنونده در بهت فرو خواهد رفت، مگر آنکه او یک کمونیست افراطی باشد.

 

حزب ان. و. آ. یک حزب راست میانه و دارای بینش ملی‌گرایی مدنی و دموکراتیک است. این حزب تقریبا از ابتدای تشکیلش و تا اواخر دهه پیش، در یک ائتلاف با حزب CD&V، که یک حزب چپ میانه است، به سر می‌برده. اکنون نیز در بزرگترین شهر فلاندرن، یعنی آنتورپن، در اتحاد با حزب چپ‌گرای سوسیالیست فلاندرن است.

 

حزب ان. و. آ از سال ۲۰۱۰ بزرگترین حزب بوده و از سال ۲۰۱۵ تا پایان ۲۰۱۸ حزب اصلی دولت بلژیک بوده و اتفاقا وزارت‌خانه‌های کشور و مهاجرت را نیز در دست داشته و در نتیجه دارای بیلان کاری در این زمینه است. حال این مدعیان دروغ‌پرداز به گونه‌ای مطلب را نوشته‌اند که گویی از سال ۲۰۱۵ تا پایان ۲۰۱۸ بلژیک و بروکسل، پایتخت اروپا، در دست یک دولت راست افراطی بوده و احدی هم در اروپا این مسئله را کشف نکرده بود تا اینکه این افراد جدیدا پرده از این راز برداشته‌اند!

 

البته مسئله اینجاست که این حضرات دروغ‌باف با این آسمان و ریسمان کردن‌ها نه جامعه اروپایی که مخاطبان فارسى‌زبان عمدتا ناآشنا با جغرافیاى سیاسى بلژیک را مخاطب قرار داده‌اند تا بلکه از این نمد کلاهى از جنس همانى که روزگارى دوستانشان سینما آتش مى‌زدند و تقصیر آن را به گردن حکومت مى‌انداختند ببافند. غافل از اینکه در عصر ارتباطات و حضور در شبکه‌هاى اجتماعی این دروغ‌ها عمر چندانی نخواهند داشت.

 

همچنان که گفته شد، این حزب در دولت حضور داشته و دارای بیلان کاری در زمینه مهاجرت است که می‌توان به راحتی آن را بدون هیچگونه شعار و ادعایی، بررسی و براساس آمار و عدد و رقم داوری کرد: در تاریخ بلژیک بیشترین تعداد پناهجو در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، یعنی زمانی که این حزب مسئولیت سیاست مهاجرتی کشور را داشت، وارد بلژیک شدند و در طی این سال‌ها درصد قبولی پناهجویان حداقل بیش از ۵۰ درصد و حتی در برخی سال‌ها در حدود ۶۰ درصد بوده است.

 

این در حالی است که درصد قبولی پناهجویان در کشورهای همسایه بلژیک، از جمله فرانسه و آلمان و هلند، به مراتب کمتر است. مثلا این رقم در آلمان حدود ۲۷ درصد است، جالب اینکه درصد قبولی پناهجویان ایرانی در این مدت بیش از ۸۰ درصد بوده است (بالاترین درصد در تمامی کشورهای اروپایی). خوشبختانه اکثریت بزرگى از فعالان شبکه‌های اجتماعی نشان دادند که فریب وارونه‌نمایى‌هاى احمقانه را نمى‌خورند و همین مسئله من را به آینده ایران امیدوارتر می‌کند.

 

از طریق لینک انتهای مطلب(۱) می‌توانید تمام آمارهای مربوط به تعداد و درصد قبولی پناهجویان در بلژیک در سال‌های گذشته که حزب ان. و. آ. مسئولیت وزارت کشور و اداره مهاجرت و موارد مربوط به پناهندگی را داشته، با ذکر تمامی جزئیات، به سه زبان انگلیسی، فلمان و فرانسوی ملاحظه کنید.

 

در این رابطه می‌توان نوشت و نوشت، اما فقط می‌خواهم به یک موضوع اشاره کنم که برای من بسیار مهم است و آن اینکه هیچ گروه سیاسی‌ای در بلژیک به اندازه مسئولان حزب ان. و. آ برای آزادی زندانیان سیاسی و در دفاع از حقوق زنان ایران فعالیت نکرده‌اند. به‌ عنوان مثال مى‌توان به فعالیت‌های گرت بورژوا، رئیس دولت فلاندرن اشاره کرد که برای من، به عنوان یک فعال سیاسی ایرانی، این مسئله اهمیت زیادی دارد زیرا شنیده شدن صداى مظلومیت زندانیان سیاسى و همچنین دفاع از حقوق بشر در ایران مى‌تواند به جنبش آزادى ایران از چنگال استبداد دینى و رها شدن از وضع فلاکت بار موجود یارى برساند.

 

علاوه بر افرادی که بدون آگاهی از سیاست داخلی بلژیک یا از یک موضع کینه‌ورزانه به دریا تاختند، یک نفر به نام آقای جودکی نیز به عنوان یک بلژیکی متعصب! وارد گود شده و ضمن «نمک‌ نشناس» خواندن دریا در ارتباط با بلژیک! بخاطر عضویت در حزبى که «از نظر اقتصادی راست افراطی است»! (کسی می‌فهمد منظورش چیست؟ اقتصاد راست افراطی دیگر چه صیغه‌ای است؟ سوسیالیست یا پروتکسیونیست یا نئولیبرال) و بیان چرندیات و تهمت‌های دیگرى که قلمم را با نوشتن آنها کثیف نمی‌کنم، گفته که کشور دومش را بلژیک می‌داند و سرانجام، دفاع از بلژیک را فرای هر مسئله‌ای از جمله «حق اسلام‌هراسی» برای خود دانسته و با توجه به اینکه همسر بلژیکی‌ دارد و اینکه بیشتر مدت عمر خود را در بلژیک گذرانده، به خاطر «چهره دیدنی همسر»ش، مخالفان بلژیک را، در توییتر و فیسبوک فارسی، به «هماورد»ی طلبیده!

 

او رسما علت مخالفت خود با دریا صفایی را «بخاطر بلژیکی‌ بودن»‌ش و در نتیجه به خاطر منافع ملی بلژیک می‌داند «نه بخاطر ایرانی بودن»! شاید هم به همین دلیل است که اصلا اهمیتی به این مسئله نمی‌دهد که دریا از زمان انتخابش تاکنون بیشتر از همه نمایندگان مجالس اروپا در طول تاریخ درباره نقض حقوق بشر در ایران صحبت کرده و از حقوق مردم ایران دفاع کرده است (ظاهرا براى او رفع نگرانی‌های همسر بلژیکیش مهمتر از تاثیرى است که دریا می‌تواند برای ایران داشته باشد).

 

با توجه به اینکه من یک فعال سیاسی تبعیدی ایرانی هستم و وظیفه‌ام را تلاش برای آزادی ایران می‌دانم لذا قصد ندارم در مورد مسائل داخلی بلژیک با او وارد بحث شوم اما به این فرد نگران «چهره دیدنی همسر»ش پیشنهاد می‌کنم تا مبارزه برای کشورش بلژیک را به زبان فلمان و برای مردم بلژیک و فلاندرن انجام دهد. چرا که به زبان فارسی و با مخاطبان ایرانی کار چندانی نمی‌تواند برای بلژیک انجام دهد. ضمن اینکه مطالبی که به زبان فلمان در این مورد می‌نویسد بهتر است از جنس مطلبی که در مورد دریا نوشته نباشد، چرا که مورد استهزا و تمسخر فلمان‌ها قرار می‌گیرد؛ متنی که جودکی برای دریا نوشته تنها براى برخی ایرانیانی که در فلاندرن نیستند و از سیاست بلژیک بی‌خبرند ممکن است اثرگذار باشد.

 

جودکی که می‌خواهد به ادعای خود بخاطر خطری که بلژیک را تهدید می‌کند با دریا «هماوردی» کند، پیش از هر امری باید بتواند مخاطبانی بلژیکی برای خود پیدا کند و اصلا مردم بلژیک بفهمند که چنین فردی در بلژیک وجود دارد. او باید پیش از هر امری به سیستم آموزشی بلژیک اعتراض کند که امسال در درس فلمان سال آخر بسیاری از دبیرستان‌ها، دریا را به عنوان یکی از فمینیست‌های مطرح جهانی معرفی کردند. پس فعلا بهتر است «هماوردی» را با معلمان فلمان دبیرستان‌های بلژیک آغاز کند.

 

جودکى از روی نادانی و یا به‌ احتمال قویتر، به‌دروغ و با فریبکاری، حزب ان. و. آ. را پیروز انتخابات اخیر می‌داند اما واقعیت آن است که حزب ان. و. آ. یکی از بزرگترین بازنده‌های انتخابات اخیر بلژیک بود (هرچند که همچنان حزب اول باقی ماند)، به طوری که رهبر این حزب بخاطر این شکست پوزش خواست و استعفا کرد که مورد قبول قرار نگرفت.

 

در انتخابات پارلمانى اخیر بلژیک این حزب راست افراطی “فلامزبلانگ” بود که پیروز شد و درصد آرایش در فلاندرن از ۶ درصد به ۱۸ درصد رسید. علت شکست «این» و پیروزی «آن» هم اتفاقا سیاست‌های مهاجرتی حزب ان. و. آ بود که آمار آن را می‌بینید و بر روی همین آمار بود که اتفاقا حزب راست افراطی فلامزبلانگ مرتبا تبلیغ می‌کرد و مانوور می‌داد.

 

در پایان برای اینکه خیال جودکی و “رفقا” را راحت کرده باشم دو نکته را به آگاهی آنها می‌رسانم:

 

اولا اینکه حزب لیبرال اوپن و ال د نیز به دریا پیشنهاد عضویت داده بودند (حتی پیشنهاد قرار گرفتن به‌عنوان نفر دوم در لیست انتخاباتی خود در شهر آنتورپن، بزرگترین شهر فلاندرن) اما دریا خودش قبول نکرد و جای سوم در لیست ان و آ را به پیشنهاد اوپن و ال د ترجیح داد (دریا یکی از کسانی است که بیشترین آراء مردم در انتخابات اخیر را به دست آورده، به‌ گونه‌ای که حتی اگر در انتهاى لیست انتخاباتی حزبش نیز قرار داشت با تعداد بالای آرای شخصی مى توانست مستقیما به پارلمان بلژیک راه یابد).

 

ثانیا حزب ان. و . آ نه تنها اسلاموفوب نیست، بلکه حتى طرفدار ممنوعیت روسری در مدارس هم نیست و مسائلی مانند ممنوعیت حجاب در مدارس برای کودکان خردسال و مخالفت با چشم‌پوشی بر نقض حقوق زنان و کودکان زیر نام نسبیت فرهنگی را شخص دریا و خارج از برنامه حزبی دنبال می‌کند.

 

پ.ن: از آنجایی که احتمالا این فرد، حتی پس از چندده‌سال اقامت در بلژیک، زبان فلمان، یعنی زبان اول کشور را بلد نیست و محتمل است که تاکنون حتی یک خط روزنامه فلمان هم نخوانده باشد و اصلا در جریان اوضاع فلاندرن، که ۶۰ درصد مردم بلژیک در آنند، نباشد – البته نوشته مادرزنش ریشه فلمان دارد که احتمالا مهمترین منبعش برای شناخت فلاندرن نیز محسوب می‌شود – در زیر یک لینک از تلویزیون چپ‌گرای فرانسوی‌زبان بلژیک -RTBF- (نه یک تلویزیون راست‌گرای فلاندرن) می‌گذارم(۲) زیر عنوان «احزاب راست افراطی بلژیک کدامند» که یک پولیتولوگ چپ‌گرای فرانسه‌زبان بلژیکی در مورد احزاب راست افراطی بلژیک توضیح می‌دهد.

 

این مطلب را می‌گذارم تا چنین افرادی بتوانند کمی با ابتدایی‌ترین اصول سیاست بلژیک و احزاب راست‌گرای افراطی آن آشنا شوند و دنیا را چه دیدى شاید هم زمانی بتوانند سخنی جدی در صحنه سیاسی بلژیک بگویند تا مردم بلژیک متوجه حضورشان در کشورشان شده و حتی در انتخابات بلژیک شرکت کنند و رأی اعتماد مردم کشوری که، برخلاف دریا، «نمک‌شناس»ش هستند را به‌دست بیاورند تا نگرانیشان بابت موجودیت کشور بلژیک برطرف شود.

 

در پایان باید بگویم که وظیفه من، به عنوان یک فعال سیاسی اپوزیسیون، مبارزه با جمهوری اسلامی و برقراری یک دموکراسی مبتنی بر حقوق شهروندی در ایران است و در همین راستا موضع‌گیری دولت‌ها و احزاب خارجی برای من می‌تواند قابل اهمیت است. وگرنه، برای من حزب سوسیالیست یا ان. و. آ. یا هر حزب دیگری فرقی ندارند. مهم این است که بر نقض حقوق مردم ایرام چشم نپوشند و مردم ایران را نیز آدم به حساب بیاورند.

 

در مورد دریا صفایی، نماینده پارلمان بلژیک، نیز باید دید که ورود او به پارلمان اروپا به سود جمهوری اسلامی است یا به زیانش. به سود اپوزیسیون و فعالان سیاسی اپوزیسیون ایرانی است یا به زیانشان. من که امیدوارم حضور دریا صفایی در پارلمان بلژیک باعث هرچه‌ بیشتر‌ مطرح‌ شدن مسئله نقض حقوق بشر در ایران در پارلمان اروپا و دیگر پارلمان‌های کشورهای اروپایی شود و از این پس مردم ایران بیشتر به حساب آیند. این مسئله‌ است که باید برای فعالان اپوزیسیون ایرانی مهم باشد.

 

در همین راستا، باید بگویم که همه کسانی که در این مدت به دریا صفایی حمله کردند، در جهت منافع جمهوری اسلامی عمل کردند. حزب ان. و. آ. از سال ۲۰۱۰ تاکنون حزب اول بلژیک است و بیشترین کرسی‌های پارلمان بلژیک را در اختیار دارد. از سال ۲۰۱۰ تاکنون هیچ حمله‌ای از سوی فعالان سیاسی ایران به نمایندگان این حزب در پارلمان بلژیک نشده بود. دریا یک تفاوت با آنها و با بقیه نمایندگان همه پارلمان‌های کشورهای اروپایی دارد: با جمهوری اسلامی مخالف است و به نقض حقوق بشر در ایران به شدت معترض است. همین یک دلیل کافی است که حضور او در پارلمان بلژیک را غنیمت بشمریم.

 

در پایان، بار دیگر، از هزاران ایرانی‌ای، که پیام تبریک راه‌ یافتن دریا به پارلمان اروپا را برایم ‌فرستادند و همچنان می‌فرستند، سپاسگزارم. خداوند ایران را از دشمن و خشکسالی و به ویژه دروغ و نادانی، به‌خصوص پشت ژست‌های روشنفکرمآبانه ولی توخالی، محافظت کند!

 

منابع:

۱: https://www.cgra.be/en/news/asylum-statistics-august-2016

۲: https://www.rtbf.be/info/societe/detail_qu-est-ce-qu-un-parti-d-extreme-droite-quels-sont-ils-en-belgique?id=8235592&gclid=Cj0KCQjw3PLnBRCpARIsAKaUbgtTOP46dqiShkDKotFwyL8FwvsOEqQAlCk7QcwoMmm0xiNq8Ft5zYIaAh_0EALw_wcB


نظرات بسته است.

مطالب دیگر