شاهرخ مهدوی: با بی‌نتیجه ماندن سفر نخست وزیر ژاپن و همچنین ماجرای حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان، زمینه برای دوره جدید تحریم‌ها فراهم شده است. از سوی دیگر دولت آمریکا در حال تشکیل یک جبهه بین‌المللی برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت زیر فصل هفت منشور سازمان ملل است. این در حالیست که تنها یک ماه به ضرب‌الاجل ایران برای کاستن تعهدات خود در برجام مانده است.

 

اروپا به طور صریح اعلام کرده است در صورت نقض برجام از سوی ایران تمام تحریم‌های سازمان ملل بار دیگر علیه ایران فعال می‌شود. در همین حال دوره بعدی تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌تواند به مانند پر کاهی باشد که کمر شتر را می‌شکند و آن اتفاقی هست که این روزها در محافل فکری نزدیک به دولت آمریکا مورد بحث است.

 

احتمال بسیار زیاد در اینده نزدیک دولت آمریکا، بانک مرکزی ایران را یک نهاد تروریستی اعلام خواهد کرد و این مهمترین و سخت‌ترین اقدام ممکن علیه نظام بانکی ایران خواهد بود.

 

تا به امروز بانک مرکزی ایران زیر شدیدترین تحریم‌ها بوده و تنها مبادله مالی و پولی با آن ممنوع بوده اما اگر بانک مرکزی ایران یک نهاد تروریستی اعلام شود موضوع از کیس حقوقی به یک موضوع امنیت بین‌المللی تبدیل می‌شود و هر کمپانی و یا فعال اقتصادی حتی به طور غیرمستقیم با ایران ارتباط مالی داشته باشد نه تنها نقض‌کننده تحریم‌های آمریکا است بلکه حامی تروریست معرفی می‌شود و با سازمان‌های امنیتی دولت آمریکا رودررو خواهد شد و مجازاتش در چهارچوب حمایت از تروریست تعریف می‌شود.

 

این اتفاق بدترین اقدامی است که می‌تواند برای نظام بانکی ایران روی دهد و عملا به قطع کامل ارتباط نظام اقتصادی ایران با جهان منجر خواهد شد .


نظرات بسته است.