فدراسیون بین‌المللی جودو از «توافقی تاریخی» با مسئولان ورزشی جمهوری اسلامی خبر داده که بر اساس آن، جودوکاران ایرانی از این پس با نمایندگان همه کشورها از جمله اسرائیل در مسابقات جهانی و المپیک مسابقه خواهند داد.

 

فدارسیون بین‌المللی جودو با انتشار تصویری از یک نامه که به امضای رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک و آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو رسیده است، اعلام کرده که براساس یک «توافق تاریخی» جودوکاران ایران قرار است «بدون تبعیض» در تورنمنت‌های جهانی و المپیک با همه ورزشکاران پیکار کنند.​

 

حساب توئیتری فارسی وزارت امور خارجه اسرائیل نیز با اشاره به این خبر اعلام کرد که «در یک توافق تاریخی، فدراسیون جودوی ایران تعهد داد که ورزشکاران ایرانی از امروز فارق از هرگونه تبعیض، در برابر رقبای اسرائیلی به میدان بروند.»

 

 

 

 

هنوز مسئولان ورزش جمهوری اسلامی به صورت مستقیم به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند. اما برخی خبرگزاری‌های رسمی این موضوع را رد کرده‌اند.

 

از جمله خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که نوشته است: «دستگاه ورزش یعنی وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک هیچگاه نهاد قانونگذار نیستند و به سیاست‌های کلی نظام همیشه پایبند و تابع خواهند بود.»

 

جمهوری اسلامی از زمان انقلاب سال ۵۷ مانع رویارویی ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی شده که این مسئله محرومیت‌ها و صدمات زیادی به ورزش ایران به دنبال داشته است. اما در سال‌های اخیر حاضر نشدن ورزشکاران ایرانی مقابل ورزشکاران اسرائیلی با حساسیت‌های بین‌المللی بیشتری مواجه شده است.

 

در آخرین مورد از باخت‌ها و مصدومیت‌های ساختگی، سعید ملایی جودوکار ملی‌پوش ایران در رقابت‌های جودوی گرنداسلم پاریس ۲۰۱۹، مقابل روسلان موسایف جودوکار گمنام قزاق که رنکینگ ۲۰۹ جهان را دارد شکست خورد تا در نیمه نهایی مقابل جودوکار اسرائیلی قرار نگیرد.


نظرات بسته است.