سعید بشیرتاش، فعال سیاسی ملی‌گرا و پژوهشگر تاریخ ایران می‌گوید که محمدرضا نیکفر «خیلی خوش‌اقبال است» زیرا «اگر او و سازمانش پس از انقلاب بجای آخوندها به قدرت می‌رسیدند، بسیار بیشتر از خلخالی‌ها و لاجوردی‌ها از مردم ایران کشتار می‌کردند و اکنون به جرم جنایت علیه بشریت -حتی شاید توسط دادگاه لاهه- محاکمه و مجازات شده بودند.»

 

 

 

 

این نوشته بشیرتاش پاسخیست به رشته توییتی که نیکفر، سردبیر رادیو زمانه، چند روز پیش منتشر کرد و در آن «برلین» یا در واقع آلمان نازی را «زادگاه اصلی ناسیونالیسم ایرانی» دانسته بود.

 

نیکفر افزوده بود که «فکر آزادی و صلح، نیازمند ساختارشکنی جعلیات تاریخی است» و «نژاد آریایی یک جعل فاشیستی است. مملکت محروسه‌ای که در آن دولتی پیوسته به نام “ایران” وجود داشته، افسانه‌ای بیش نیست.»

 

 

 

 

این رشته توییت نیکفر با واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی و تحلیلگران مواجه شد.

 

اشاره سعید بشیرتاش به «سازمان» محمدرضا نیکفر به سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران است که سردبیر کنونی رادیو زمانه از اعضای سابق آن است. این سازمان چپگرای مسلح از اعدام‌های اوایل روی کار آمدن جمهوری اسلامی حمایت می‌کرد.

 

نیکفر نیز خود همچنان از اصل انقلاب ۱۳۵۷ دفاع می‌کند.

 

نیما افشار نادری، محقق فرهنگی، یکی دیگر از افرادی بود که به رشته توییت نیکفر واکنش نشان داد و نوشت:‏ «خب به نظرم دیگه وقتشه نیکفر بیاد بگه پرچم ایران اصلا شیر و خورشید نداشته، سبز و سفید و سرخ هم نبوده، به جاش باید از داس و چکش استفاده کنیم.»

 

 

 

 

محمدرضا نیکفر خود را «فیلسوف ضدناسیونالیسم» معرفی می‌کند.

 


نظرات بسته است.