فقر و فلاکت در ایران باعث شده تا جمهوری اسلامی به دنبال بازگرداندن لاشه ده‌ها هزار گوسفند قربانی‌شده در حج به کشور باشد.

 

علی قاضی‌عسکر، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در امور حج، از رایزنی با عربستان سعودی برای بازگرداندن ۸۱ هزار گوسفند قربانی شده در حج امسال از سعودی به ایران خبر داد.

 

هر سال این گوشت‌ها پس از ذبح زیر نظر بانک توسعه اسلامی به کشورهای فقیر و نیازمند اهدا می‌شود.

 

قاضی‌عسکر گفت: «دولت سعودی چند سال پیش آماده بود که ما گوشت‌های قربانی را به کشور بازگردانیم اما برخی در کشورمان اما و اگرهایی در خصوص این گوشت‌ها آوردند و گفتند ممکن است سالم نباشد ولی ما تصمیم گرفته‌ایم امسال مذاکراتی را در خصوص برگرداندن ۸۱ هزار لاشه گوسفند به کشور آغاز کنیم تا این ۸۱ هزار لاشه در کشور و در مراکزی مانند بهزیستی و کمیته امداد توزیع شود.»

 

این در حالیست که دولت ایران پنج سال قبل از انقلاب و در سال ۱۳۵۳ یک کشتارگاه مکانیزه‌ در عربستان سعودی احداث کرد که گوسفندهای قربانی در مراسم حج که باعث آلودگی محیط و اسراف می‌شدند، بسته‌بندی و به کشورهای فقیر عمدتا آفریقایی اهدا می‌کرد.

 

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر حملات تندی به عربستان سعودی داشته و روابط دیپلماتیک دو کشور پس از حمله اراذل و اوباش به سفارت سعودی در تهران، قطع شده است.


نظرات بسته است.