در حالیکه جمهوری اسلامی صدها میلیون دلار از سرمایه مردم ایران را خرج خریداری زمین‌های اطراف قبور ائمه شیعه در عراق و بازسازی و توسعه حرم آنها می‌کند، گزارش‌ها از تخریب تدریجی ایوان خسرو (طاق کسری)، بنای باشکوه باقی‌مانده از پایتخت باستانی شاهنشاهی ساسانی در اثر بی‌توجهی همزمان دولت‌های عراق و جمهوری اسلامی حکایت دارند.

 

گفته شده که در روزهای اخیر بخشی از طاق این بنای باستانی فرو ریخته است و در صورت عدم رسیدگی فوری، احتمال تخریب آن وجود دارد.

 

ایوان خسرو یا آنچه اعراب طاق کسری می‌نامند، بخشی از کاخ بناشده توسط پادشاهان ساسانی در تیسفون است. تیسفون شهری است که امروزه در عراق قرار دارد اما در دوران شاهنشاهی‌های ساسانی و اشکانی برای قرن‌ها پایتخت ایران بود.

 

البته انتظار دیگری هم از اشغالگران ایران نیست زیرا در آیین حاکمان جمهوری اسلامی، شاهنشاهی ساسانی از دشمنان اصلی اسلام بوده و حتی در برخی کتب تاریخی مسلمانان آمده که وقتی پیامبر این دین به دنیا آمد، ایوان خسرو ترک خورد.

 

اینجا خوشحالی یک آخوند از تخریب ایوان خسرو را مشاهده می‌کنید:

 

 

 

 

 

به خاطر همین است که در حالیکه این بنای باشکوه تاریخی با خطر تخریب کامل مواجه است، رئیس «ستاد بازسازی عتبات عالیات» از طرح جمهوری اسلامی برای ۳۰ برابر کردن حرم امام سوم شیعیان در کربلا و ۳۵ برابر کردن زیربنای حرم امام اول شیعه در نجف خبر می‌دهد.

 

 

 

 

 


نظرات بسته است.