شاهین صادق‌زاده میلانی

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷

بخش:
اجتماعی - اقتصادی - ایران‌زمین - سیاسی - شبکه‌های اجتماعی - یادداشت‌ها


۱ – احمد زیدآبادی گفته: «اصلاح‌طلبی در ایران محکوم به شکست نبود.» اشتباه او در اینجاست. بر اساس اصل چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی کلیه قوانین باید مطابق اسلام باشند. تشخیص این مسئله هم به عهده شش فقیه شورای نگهبان است که منصوب رهبر هستند.

 

‏۲ – به عبارت دیگر رهبر جمهوری اسلامی، هر کسی که باشد، این قدرت را دارد که به وسیله منصوبانش هر قانونی را که نمایندگان مجلس تصویب کرده‌اند، ملغی کند. اینکه «اسلام واقعی» چیست هم مطلقا اهمیتی ندارد زیرا در این سیستم اسلام واقعی آن چیزی است که فقهای منصوب رهبر جمهوری اسلامی می‌گویند.

 

۳ – علاوه بر مسئله حاکم بودن قوانین اسلامی، بر طبق اصل ۹۸ قانون اساسی تفسیر این قانون از جمله اختیارات شورای نگهبان است. یعنی اگر فقهای منصوب رهبر نتوانند یک قانون را بر اساس اسلام ملغی کنند این شورا می‌تواند با توسل به تفسیرش از قانون اساسی آن قانون را لغو کند.

 

‏۴ – به این ترتیب حتی اگر انتخابات در جمهوری اسلامی کاملا آزاد باشد و شورای نگهبان کسی را ردصلاحیت نکند باز هم رهبر جمهوری اسلامی می‌تواند از تصویب قوانینی که مردم خواهان آن هستند جلوگیری کند. در این سیستم مردم مسلوب‌الاختیار بوده و بر سرنوشت خود حاکم نیستند.

 

‏۵ – باید خاطرنشان کرد که قوه قضائیه جمهوری اسلامی هم نیز به طور کامل در اختیار رهبر است.

 

‏۶ – اصل ۵۷ قانون اساسی نیز “ولایت مطلقه” را به رهبر جمهوری اسلامی اعطا می‌کند. یعنی حتی اگر اختیارات ذکر شده در قانون اساسی برای رهبر کافی نبود، رهبر می‌تواند به استناد اصل ۵۷ اراده خود را بر شهروندان ایرانی تحمیل کند.

 

‏۷ – بر اساس اصل ۱۷۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی تغییر قانون اساسی نیازمند دستور رهبر است.

 

‏۸ – با در نظر گرفتن ساختار قانون اساسی جمهوری اسلامی این تصور که در این سیستم می‌شود دست به اصلاحات زد یک تصور اشتباه است. بنابراین این مسئله ربطی به «عملکرد اصلاح‌طلبان» ندارد. حتی اگر اصلاح‌طلبان افراد صادق و درستکاری بودند باز هم اصلاح این سیستم امکانپذیر نبود.

 

‏۹ – هر شهروندی که سواد اندکی داشته باشد و به قانون اساسی جمهوری اسلامی نگاه کند این مواردی که ذکر کردم را در می‌یابد. من اینجا حرف تازه‌ای نزدم. آن چیزی که لازم است اندکی شجاعت برای پذیرفتن واقعیت است. برای کسانی که بیش از ۲۰ سال حرف از اصلاحات زده‌اند قبول این واقعیت سخت است.

 

‏۱۰ – حرف من این است که به چشمان خود اعتماد کنید. این قانون اساسی را بخوانید و به آن فکر کنید. اگر از آن دسته اصلاح‌طلبانی هستید که در پی منفعت شخصی نیستید شجاعت به خرج دهید و واقعیت را بپذیرید.

 


 

این مطلب نخست در صفحه فیسبوک نویسنده آن منتشر شده بود:

 

‏یک – احمد زیدآبادی گفته: «اصلاح طلبی در ایران محکوم به شکست نبود.» اشتباه او در اینجاست. بر اساس اصل چهارم قانون اساسی…

Posted by Shahin Sadeghzadeh Milani on Wednesday, March 6, 2019

 

 


نظرات بسته است.