در حالیکه در جلسه ۱۴ اسفند شورای شهر تهران، عکسی از دکتر محمد مصدق، رهبر نهضت ملی ایران در صحن علنی شورا به نمایش در آمد، ماموران امنیتی جمهوری اسلامی، یک بار دیگر، از برگزاری مراسم سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق در احمدآباد ممانعت کردند.

 

تعدادی از دوستداران دکتر مصدق و فعالان سیاسی و مدنی، سه‌شنبه ۱۴ اسفند تلاش کردند تا خود را به محل دفن او برسانند اما ماموران امنیتی با مسدود کردن راه‌های منتهی به احمدآباد، به آنها اجازه چنین کاری را ندادند.

 

اعضا و هواداران جبهه ملی ایران و تعدادی دیگر از فعالان سیاسی و مدنی از جمله افرادی بودند که اجازه حضور بر سر مزار دکتر مصدق، رهبر نهضت ملی ایران را نیافتند.

 

ممانعت ماموران امنیتی از برگزاری یک مراسم ساده در سالگرد دکتر مصدق، باعث شد تا تعدادی از افرادی که به این مراسم رفته بودند، در میانه راه توقف کرده و از محلی دورتر از احمدآباد، یاد مصدق را گرامی بدارند.

 

در تجمعی که در این رابطه تشکیل شد، حسین موسویان، رئیس شورای مرکزی جبهه ملی، سخنرانی کوتاهی داشت.

 

او در این سخنرانی، با اشاره به خدمات و نقش بزرگ دکتر مصدق در تاریخ ایران، گفت: «بعد از کودتای ۲۸ مرداد رژیم دیکتاتوری و استبدادی سابق از نام مصدق هراس داشت و نام او در هیچ کجا نباید ذکر می‌شد. اکنون نیز این حکومت اقتدارگرا پا جای پای همان حکومت گذاشته و به ارادتمندان مصدق اجازه نمی‌دهد در سالگرد درگذشت او گلی بر روی مزارش بگذارند و فاتحه‌ای بخوانند.»

 

 

در همین حال، تعدادی دیگر از فعالان سیاسی و مدنی نیز یاد و نام رهبر نهضت ملی در سالگرد درگذشت او را گرامی داشتند.

 


 

 

 

 

 

 

دکتر محمد مصدق، رهبر نهضت ملی ایران که نقشی بی‌بدیل در ملی کردن صنعت نفت ایران داشت و در دوره‌های متعدد نماینده مجلس و نخست‌وزیر کشور بود، پس از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در احمدآباد به حصر خانگی رفت.

 

او تا ۱۴ اسفند ۱۳۴۵ که درگذشت، در همان محل در حصر بود.

 

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر از برگزاری جلسات سالگرد دکتر مصدق در محل دفنش جلوگیری می‌کند هرچند اخیرا خیابان نفت سابق را به نام دکتر مصدق تغییر داد.

 

در جلسه روز سه‌شنبه ۱۴ اسفند شورای شهر تهران نیز عکسی از مصدق در جلسه به نمایش در آمد با این جمله از او: «نجات وطن عالی‌ترین و بزرگترین قانون است.»

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر