دو فعال سیاسی و مدنی مخالف جمهوری اسلامی در دو روز با دو مقام ارشد دولت آمریکا دیدار و گفتگو کردند. ابتدا این مسیح علی‌نژاد بود که سه‌شنبه ۱۶ بهمن در ساختمان وزارت امور خارجه آمریکا با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور دیداری اختصاصی داشت. یک روز بعد، احمد باطبی با مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا دیدار کرد.

 

مسیح علی‌نژاد، فعال مدنی مخالف حجاب اجباری گفته که در دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا به پمپئو گفته است:

 

۱) ایرانیان زیادی می‌خواهند جمهوری اسلامی برود. صدای مخالفان را به رسمیت بشناسید.

۲) جامعه بین‌الملل را دعوت کنید برای محکوم کردن ۴۰ سال نقض حقوق بشر {توسط جمهوری اسلامی}

۳) محدودیت ویزایی به مردم عادی از جمله دانشجویان و فعالان حقوق بشر ضربه زده نه به حکومت ایران

 

 

علی‌نژاد در مصاحبه جداگانه‌ای افزود که از وزیر امور خارجه آمریکا خواسته تا سپاه پاسداران، صداوسیما و سرکوبگران مردم ایران هم هدف تحریم‌های این کشور قرار بگیرند.

 

وزارت امور خارجه آمریکا هم اعلام کرد که «در این دیدار، پمپئو از علی‌نژاد به خاطر شجاعت او و تعهدش به مسائل و دفاع از حقوق بشر در ایران سپاسگزاری کرد. وزیر خارجه بر تعهد ایالات متحده نسبت به تقویت صدای مردم ایران و محکوم کردن رژیم ایران به خاطر نقض حقوق بشر تاکید کرد. ایالات متحده از جامعه بین‌الملل می‌خواهد تا در محکوم کردن رژیم ایران به خاطر سرکوب مردم خود، به ما بپیوندند.»

 

احمد باطبی، فعال دانشجویی در ایران و از مخالفان جمهوری اسلامی در آمریکا هم روز چهارشنبه ۱۷ بهمن با مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا در دفتر او دیدار و گفتگو کرد.

 

‏باطبی گفته است: «در این دیدار درخصوص لزوم تطهیر رسانه‌های فارسی زبان از آلودگی جمهوری اسلامی، حمایت عملی از آزادی‌خواهان و تعیین تکلیف لابی حکومت ‎ایران در آمریکا و آقازاده‌های دوپاسپورتی صحبت کردم.»

 

 

او همچنین در توییت دیگری افزوده که «من از سوی کاخ سفید به عنوان مهمان ویژه بانوی اول آمریکا، برای شرکت در مراسم سال ۲۰۱۹ «The State of the Union» دعوت شدم و در خلال این مراسم، با مقامات آمریکا، ازجمله رئیس جمهور ترامپ، خانم ملانیا بانوی اول و معاون رئیس جمهور مایک پنس دیدار و گفتگو کردم.»

 

دیدار و گفتگوی مقام‌های ارشد دولت آمریکا با مخالفان جمهوری اسلامی پیش از اجلاس لهستان انجام شد. در اجلاس لهستان که به ابتکار آمریکا برگزار می‌شود، قرار است کشورهای مختلف جهان، نحوه مواجهه با اقدامات بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی را به بحث بگذارند.

 

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر