روسیه به اسرائیل برای ادامه حملات مرگبار به نیروهای نظامی و شبه نظامی جمهوری اسلامی در سوریه چراغ سبز نشان داد.

 

سرگی ریابکوف، معاون وزارت امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای تاکید کرده که کشورش در سوریه متحد جمهوری اسلامی نیست و صرفا با رژیم تهران همکاری دارد.

 

ریابکوف در عین حال تصریح کرد که روسیه به حفظ امنیت اسرائیل «تعهد کامل» دارد و اسرائیل حق دارد برای تامین امنیت خود اقدام کند.

 

یک روز پیش از این سخنان نفر دوم وزارت امور خارجه روسیه، حشمت‌الله فلاحت‎‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای جمهوری اسلامی، از روسیه انتقاد کرده بود که چرا هنگام حملات هوایی و موشکی اسرائیل به سپاه در سوریه، سیستم‌های ضدهوایی اس-۳۰۰ خود را «غیرفعال» می‌کند.

 

جمهوری اسلامی و روسیه در سال‌های اخیر بر سر حفظ بشار اسد در سوریه با یکدیگر وارد یک ائتلاف نظامی شدند. اما در ماه‌های اخیر، اسرائیل با ترتیب دادن صدها حمله هوایی و موشکی به مواضع و نیروهای جمهوری اسلامی، حزب‌لله و دیگر شبه نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی، صدها نفر آنها را کشته و پایگاه‌های نظامی آنها را منهدم کرده است.

 

در مصاحبه سرگی ریابکوف با سی‌ان‌ان نیز این دیپلمات روسیه بر تعهد کشورش به امنیت اسرائیل تاکید کرده و تصریح کرده که جمهوری اسلامی هم از اینکه مسکو به حفظ امنیت اسرائیل متعهد است، اطلاع دارد.


نظرات بسته است.