محمدعلی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه، در نامه‌ای به حسن روحانی که روز ۲۳ دیماه تحویل مسئولان زندان اوین داد، رسما درخواست کرد تا تابعیت ایران از او سلب شود.

 

آقای طاهری که مروج نوع خاصی از عرفان مشهور به عرفان کیهانی بوده، از سال ۱۳۸۹ چندین بار بازداشت شد تا اینکه در سال ۱۳۹۰ به زندان افتاد.

 

او هم‌اکنون با حکم اعدام مواجه است.

 

در این مدت، تلاش هواداران و نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر برای آزادی او به جایی نرسیده است.

 

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، لغو تابعیت ایرانی باید توسط هیئت وزیران به تصویب برسد و متقاضی باید از قبل تعهد بدهد که «ظرف یکسال از تاریخ ترک تابعیت حقوق خود را بر اموال غیر منقولی که در ایران دارد یا ممکن است بالوراثه دارا شود ولو قوانین ایران اجازه تملک آنرا به اتباع خارجه بدهد، به اتباع ایرانی منتقل کند.

 

متن کامل نامه محمدعلی طاهری به حسن روحانی برای سلب تابعیت ایرانی در زیر می‌آید:

 

اینجانب بعلت اینکه متجاوز از هشت سال و نیم است که به بهانه‌ها، برچسب‌ها و پاپوش‌های مختلف در اسارت کارشناسان امنیتی ثارالله قرار دارم و با استناد به مدارک پیوست و شکایات متعدد ارائه شده از سال ۹۰ تاکنون و… تحت فشار و تهدید، ظلم و ستم و بی‌عدالتی همه‌جانبه از جمله اقدامات مجرمانه سازمان یافته مقامات قضائی و تبانی آنها با یکدیگر در جهت ترور شخصیتی و فیزیکی قرار داشته و تظلم خواهی من و وکلایم و گروه‌ها و نهادهای داخلی و بین المللی نیز از هیچ طریقی به نتیجه نرسیده، دیگر امیدی به برقراری و رعایت «عدالت» در نظام جمهوری اسلامی ایران را ندارم. بنابراین به مصداق آیه شریفه: اِنَّ الَّذین تَوفاهُمُ الملائکَه ظالمی اَنْفسِهِم قالوا فیمَ کُنتُم قالوا کُنَّا مُستَضعَفینَ فِی الارضِ قالوا أَلَمْ تَکُن أرضُ اللهِ واسِعَهً فَتُهاجِرُوا فیها فَاولئِکَ مَأواهُم جَهنَّم و ساءَتْ مَصیراً (نساء۹۷) به حکم وظیفه انسانی و شرعی خود و اجتناب از استضعاف تحمیل شده، بدینوسیله درخواست «سلب تابعیت» خود را از نظام جمهوری اسلامی ایران به آن مقام محترم تقدیم می‌دارد.

 

لازم به ذکر است، این اقدام خداپسندانه به منظور صیانت از حقوق مسلم بشری، دینی، سیاسی و… اینجانب بوده تا باشد ملت شریف ایران و آیندگان به قضاوتی عادلانه و آگاهانه در این مورد بنشینند و این عمل مجاهدانه مرا در واکنش به فقدان عدالت، انحصاری بودن قانون و… همچنین در اعتراض به آن و لبیک به امر الهی: «لاتَظلمون ولا تُظلمون»، به جزایی شایسته سزاوار بداند.

 

امید است با موافقت با درخواست فوق، موجبات سرافرازی این بنده حقیر را در پیشگاه خداوند متعال فراهم نمائید.

با آرزوی توفیق الهی
محمدعلی طاهری


نظرات بسته است.

مطالب دیگر